Wiadomości

Na Roztoczu urodził się kolejny konik polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Źrebak konika polskiego – symbolu Roztocza – przyszedł na świat dziś (06.02) rano w lesie na terenie rezerwatu Roztoczańskiego Parku Narodowego. To drugie narodziny przedstawiciela tej rasy w nowym roku – poprzedni urodził się w styczniu w hodowli stajennej na Floriance – czytamy na portalu Radia Lublin.

– To wcześniej niż zwykle. Na ogół klacze źrebią się w marcu lub kwietniu – mówi kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym, Jan Słomiany. – Można mówić o zmianie i ociepleniu klimatu, bo nigdy nie mieliśmy tak wczesnych wyźrebień. Zdarzyły się jedynie sporadycznie. Nie ma śniegu, jest dosyć ciepło. Być może to „przyspieszenie” jest z tym związane.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni pracownicy Parku spodziewają się kolejnego wyźrebienia. Następne będą mieć miejsce prawdopodobnie w połowie marca.

Roztoczański Park Narodowy to jeden z większych ośrodków hodowlanych konika polskiego w kraju. Najwięcej przedstawicieli tej rasy znajduje się w Wielkopolsce i na Mazurach.

radio.lublin.pl
Fot. Aleksandra Flis

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!