Wiadomości

W Chinach zmarł lekarz, który ostrzegał przed epidemią koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czwartek zmarł Li Wenliang, okulista, który pod koniec grudnia ostrzegał przed „wirusem SARS na targu rybnym w Wuhan”. Był jednym z lekarzy, przeciwko którym policja toczyła postępowania za „rozpowszechnianie plotek” na temat epidemii. Po powrocie do pracy zaraził się koronawirusem od pacjentki.

30 grudnia Li ostrzegł innych lekarzy przed epidemią. Na komunikatorze internetowym napisał do nich: „potwierdzono siedem przypadków SARS”. Wówczas nie wiedział jeszcze, że pacjenci cierpieli na chorobę wywoływaną przez zupełnie nowy typ koronawirusa.

3 stycznia odwiedzili go przedstawiciele biura bezpieczeństwa publicznego Wuhanu. Kazali mu podpisać dokument, w którym zarzucono mu „czynienie nieprawdziwych uwag”, które „poważnie zakłóciły porządek społeczny”.

W dokumencie, którego zdjęcie Li dołączył do swojego wpisu w sieci Weibo, pojawiło się również ostrzeżenie: „Jeśli będziesz uparty i nie zaprzestaniesz tych nielegalnych działań, zostaniesz ukarany. Zrozumiałeś?”. Poniżej widać odręcznie napisane przez Li słowo „zrozumiano”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!