Wiadomości

Na przejściu granicznym w Terespolu 9 marca 2019 roku zatrzymano kurierów, którzy mieli przy sobie 200 kg narkotyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje dwa postępowania prowadzone przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej w sprawie przemytu narkotyków. Na przejściu granicznym w Terespolu 9 marca 2019 roku zatrzymano dwie osoby. U jednego z zatrzymanych zabezpieczono prawie 120 kilogramów haszyszu, u drugiego ponad 84 kilogramy narkotyków. Po doprowadzaniu do Prokuratury zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku postępowania prowadzonego w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 9 marca 2019 roku w Terespolu w trakcie kontroli samochodu marki Volvo XC90 ujawniano specjalistycznie skonstruowane skrytki, w których znajdowało się 167 pakunków różnej wielkości o łącznej wadze prawie 120 kilogramów. W paczkach znajdowały się środki odurzające w postaci żywicy konopi – haszyszu. Kierowcą samochodu był obywatel Rosji Mikhail B.

W trakcie śledztwa prokuratorzy ustalili, że zatrzymany kurier należał do zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzą podejrzani Alla i Khail P., którzy 31 sierpnia 2018 roku usiłowali dokonać przemytu środków odurzających w postaci haszyszu z Polski do Białorusi. Wówczas zabezpieczono ponad 86 kilogramów narkotyków.

W toku postępowania prokurator przedstawił Mikhailowi B. zarzut usiłowania dokonania wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej na Białoruś znacznej ilości środków odurzających w postaci prawie 120 kilogramów żywicy konopi kwalifikowane z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zastosował wobec Mikhaila B. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzi również postępowanie wszczęte 10 marca 2019 roku w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu dokonywanie przestępstw polegających na wywozie poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej znacznych ilości środków odurzających w postaci haszyszu.

Postępowanie zostało rozpoczęte w wyniku dokonanej 9 marca 2019 roku w Terespolu kontroli samochodu osobowego marki Smart, w trakcie której ujawniono specjalistycznie skonstruowane skrytki, a w nich 80 pakunków różnej wielkości o łącznej wadze ponad 84 kilogramów. W toku czynności ustalono, że w paczkach znajdują się środki odurzające w postaci żywicy konopi – haszyszu. Kierowca samochodu obywatel Rosji Andrei P. został zatrzymany.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił Andreiowi P. zarzut usiłowania wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej na Białoruś znacznej ilości środków odurzających w postaci ponad 84 kilogramów żywicy konopi – haszyszu kwalifikowane z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Na wniosek prokuratora 10 marca 2019 roku Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zastosował wobec tego podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Za przestępstwa narkotykowe podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!