Wiadomości

Na indonezyjskiej wyspie Celebos, którą niedawno nawiedziły trzęsienia ziemi oraz tsunami, ożywił się wulkan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wulkan Soputan na indonezyjskiej wyspie Celebos, koło której niedawno miały miejsce potężne trzęsienia ziemi i którą spustoszyło tsuanmi, wyrzucił z siebie kolumnę popiołu na wysokość około czterech kilometrów.

Erupcja zaczęła się około godz. 9 rano czasu lokalnego. Według prognoz ekspertów, chmura pyłu będzie przesuwać się w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, dlatego nie wpłynie to na pracę lotniska w mieście Manado, położonym na południowym wschodzie wyspy.

Mieszkańcy nie powinni zbliżać się na odległość mniejszą niż 4-6.5 km od wulkanu. Ci, którzy mieszkają w wioskach w pobliżu wulkanu Soputan, zostali ostrzeżeni o możliwym wylewie lawy.

Rankiem 28 września u wybrzeży wyspy Celebos, niedaleko miasta Palu, miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6,1 uderzyło. Później w rejonie tym odnotowano kolejny wstrząs o sile 7,4, a następnie wiele wstrząsów wtórnych. W Palu uderzyło tsunami o wysokości do dwóch metrów. Według najnowszych danych zginęło ponad 1,4 tysiąca osób, ponad 60 tysięcy mieszkańców straciło dach nad głową.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!