Wiadomości Wiara

Na Białorusi nieznani sprawcy zniszczyli tablicę św. Andrzeja Boboli

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Janowie Poleskim (obecnie Iwanawa) w obwodzie pińskim na Białorusi nieznani sprawcy zniszczyli tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę i jego męczeńską śmierć w tej miejscowości. O zdarzeniu poinformował dziś portal Catholic.by.

Ksiądz Andrej Ryłka, kanclerz kurii diecezjalnej w Pińsku, powiedział, że do incydentu doszło w sobotę wieczorem. – Według świadka, który złożył już zeznania, sprawcą był mężczyzna, który podszedł do płyty i rozbił ją jakimś narzędziem – oświadczył.

O zdarzeniu poinformowano milicję, która wszczęła dochodzenie.

– Wygląda to na wybryk chuligański, czekamy obecnie na ustalenia śledztwa – powiedział ksiądz Ryłka.

Jak dodał, miejsce, w którym znajduje się tablica pamiątkowa, jest symboliczne, bo to właśnie tam zaczęła się droga męczeńska św. Andrzeja Boboli.

Św. Andrzej Bobola, nazywany Apostołem Polesia, ksiądz z zakonu jezuitów, prowadził działalność ewangelizacyjną m.in. na terenach dzisiejszej Białorusi. 16 maja 1657 roku – czyli 360 lat temu – zginął w Janowie Poleskim śmiercią męczeńską z rąk Kozaków.

Płyta pamiątkowa znajdowała się przy dwóch krzyżach – katolickim i prawosławnym, zwanych Krzyżami Pojednania.

– Symbolizują one dialog i pojednanie pomiędzy katolikami i prawosławnymi, idee, które przyświecały całej działalności św. Andrzeja Boboli – wyjaśnił duchowny.

Portal Catholic.by przypomniał, że tablicę kilka miesięcy temu odnowiono.

Św. Andrzej Bobola, kanonizowany w 1938 roku, jest od 2002 roku jednym z patronów Polski. W Janowie znajduje się sanktuarium świętego, który jest także patronem diecezji pińskiej. W najbliższą sobotę odbędą się tam doroczne uroczystości liturgiczne ku jego czci.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!