Wiadomości

Muzułmańscy studenci z UMK chcą przerw na modlitwę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wykładowcę z UMK zaskoczył sygnał z telefonu podczas zajęć. To jednemu z indonezyjskich studentów aplikacja przypomniała o Salat (rytualnej modlitwie). Muzułmańscy studenci zwrócili się do uczelni o dostosowanie harmonogramu zajęć do terminarza modlitwy – informuje Gazeta Pomorska.

– Na UMK studiuje wielu studentów z krajów muzułmańskich. Do tej pory nie było z ich strony oczekiwań dotyczących życia religijnego – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK.

Naukowcy w UMK byli zaskoczeni postulatami ze strony studentów. – Sprawa dotyczy grupy studentów z Indonezji, którzy chcieliby, aby zaplanować przerwy pomiędzy zajęciami w czasie modlitwy.

Studenci zgłosili sprawę do opiekuna roku, a ten poinformował o ich oczekiwania panią prodziekan Wydziału Humanistycznego.

– Była to prośba ustna, więc póki co sprawa nie ma charakteru formalnego – precyzuje Ewa Walusiak-Bednarek. – Problem był dyskutowany na spotkaniu prodziekanów, ale na razie rozstrzygnięcia nie zapadły. Nieoficjalnie mówi się, że władze UMK chcą przyjrzeć się jak podobne sprawy rozwiązywane są na uczelniach we Francji i w Niemczech. – Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy takiej możliwości – możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym – dla różnych wyznań.

Więcej:
https://pomorska.pl/muzulmanscy-studenci-z-umk-chca-przerw-w-na-modlitwe-mufti-bez-przesady-moga-odrobic/ar/c1-14593199

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!