Wiadomości

XV-wieczne fortyfikacje odkryte przy wiadukcie Biskupia Górka w Gdańsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas robót związanych z budową wiaduktu Biskupia Górka, przy ul. Augustyńskiego natrafiono na fragmenty późnośredniowiecznych fortyfikacji – chodzi m.in. o pozostałości muru, który łączył w przeszłości Basztę Nową ze znajdującą się nieopodal Basztą Białą- poinformował portal trojmiasto.pl.

Prowadzone obecnie roboty w rejonie ulicy Augustyńskiego związane są z budową wiaduktu Biskupia Górka i dotyczą obecnie przebudowy sieci gazowej, wodociągowej i cieplnej, a także przebudowy kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej. Wszystko wskazuje na to, że podczas wykonywanych prac natrafiono na relikty późnośredniowiecznych fortyfikacji.

– Są to fragmenty strzelnicy i muru łączącego niegdyś Basztę Nową, którą także odkryto podczas budowy parkingu przy ul. Okopowej, z pobliską Basztą Białą – mówi Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W związku ze znaleziskiem kilka dni temu odbyły się jego oględziny na budowie, w obecności m.in. pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków, poinformował, że odnalezione fragmenty muru obronnego pochodzą z połowy XV wieku.

– Znalezisko oglądał już Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W trakcie spotkania z inwestorem i wykonawcą ustalono, że nasz urząd nie będzie wstrzymywał prac. By nie niszczyć reliktów, inaczej „pobiegną” rury w tym miejscu – mówi portalowi trójmiasto.pl Marcin Tymiński.

– Relikty po zadokumentowaniu zachowamy, ich ślad zostanie zaznaczony w chodniku, który pojawi się po remoncie. Ze względu na to, że prace obejmą kolejny fragment ul. Augustyńskiego, niewykluczone, że kolejni ceglani świadkowie historii Gdańska „pojawią się na powierzchni” – dodaje Tymiński.

/trojmiasto.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!