Wiadomości

Muzułmanin zastępcą szefa niemieckiego kontrwywiadu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kanclerz Angela Merkel wyznaczyła tureckiego imigranta zastępcą szefa Federalnego Biura ds. Ochrony Konstytucji (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV).

Urodzony w Stambule, 46-letni Sinan Selen, ekspert ds. walki z terroryzmem, będzie pierwszym muzułmaninem, który zajął czołowe miejsce w niemieckiej służbie wywiadowczej.

Stało się to zaledwie kilka tygodni po tym, jak Merkel zwolniła szefa BfV Hansa-Georga Maisssena za publiczną obronę akcji protestacyjnych przeciwko masowej migracji.

Nominując Selena, Merkel – jak się zdaje – chce osiągnąć kilka celów naraz. Po pierwsze, wydaje się, że stara się ona uspokoić swojego koalicjanta, SPD, który dopominał się, by służby zaczęły monitorować AfD, równocześnie domagając się większej liczby osób z „pochodzeniem migracyjnym” na stanowiskach kierowniczych w agencjach federalnych .

Nominacja Selena wydaje się również być symbolicznym posunięciem zmierzającym do dotarcia do niemieckiej społeczności tureckiej, która od dawna narzekała na „zinstytucjonalizowany rasizm” w niemieckim aparacie bezpieczeństwa. W końcu, powołując etnicznego Turka, Merkel zdaje się próbować ułagodzić tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który wielokrotnie naciskał, by powstrzymała anty-tureckie wystąpienia Kurdów w Niemczech.

Selen studiował prawo na Uniwersytecie w Kolonii, a w 2000 r. rozpoczął karierę w niemieckim Federalnym Biurze Policji Kryminalnej (Bundeskriminalamt, BKA), gdzie został awansowany na kierownika jednostki dochodzeniowej antyterrorystycznej. W 2006 r. Został zastępcą szefa jednostki ds. przestępczości transgranicznej w policji federalnej (Bundespolizei). W 2011 r. Został mianowany szefem jednostki antyterrorystycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

/gatestoneinstitute.org, focus.de/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!