Felietony

Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dobie powszechnego pośpiechu gonitwy za karierą, sławą etc. naszym obowiązkiem jest kultywowanie naszej historii. W tej pracy ogromną rolę odgrywają rożnego rodzaju muzea, skanseny, które pozwalają nam pochylić się nad historią naszej Ojczyzny, często ukazaną poprzez pryzmat szczególnego wydarzenia (np. Muzeum Powstania Warszawskiego), czy historii regionu (np. Muzeum Wsi Mazowieckiej). Dziś zapraszamy do odwiedzenia muzeum wyjątkowego – które ukazuje historię nurtu politycznego skazanego w obecnych czasach na ostracyzm, a który odgrywał i nadal (ku wściekłości jego przeciwników) odgrywa ważną rolę w życiu Polaków.

W małej miejscowości Jelcz-Laskowice, na terenie województwa dolnośląskiego, znajduje się Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego. Zaledwie półgodzinna droga z Wrocławia samochodem pozwala poznać i zachwycić się dziełami związanymi z najwybitniejszymi przedstawicielami polskiego ruchu narodowego.

Twórcą i opiekunem zbiorów jest Mateusz Kotas. W czasie swojej wieloletniej pracy na niwie odkrywania dziedzictwa polskiego ruchu narodowego udało mu się zebrać prawdziwą skarbnicę materiałów, w tym zdjęcia, publikacje, pamiątki ukazujące nieznane i często zakłamane karty polskiej tradycji narodowościowej.

Praca podjęta przez dyrektora muzeum Mateusza Kotasa wzbudza uznanie, biorąc pod uwagę fakt, że realizował ten projekt ideowo sam, bez wsparcia rządowego. Na samym początku tej drogi opiekował się on przedwojennymi działaczami Ruchu Narodowego. Poświęcając swój własny czas i energię udało mu się zebrać w jednym miejscu tysiące eksponatów związanych z polskim ruchem narodowym (o jego wiedzy w tym zakresie będą mogli się Państwo przekonać już 8 lutego br. w czasie konferencji związanej z akcją Zabawka i Wyprawka dla Polskiego Orlęcia w Kazachstanie, w której weźmie udział).

Prawdziwe perełki narodowe zainteresowani mogą poznawać obecnie dzięki obserwacji powstałego konta https://www.facebook.com/Muzeum-Tradycji-Ruchu-Narodowego-2235382160009788/ . Krótkie spojrzenie na stronę wzbudzać może wielkie zainteresowanie i chęć odwiedzenia tego muzeum bezpośrednio, co stanowić powinno obowiązkowy przystanek dla wszystkich, którzy utożsamiają się z ideą narodową, lecz również jego przeciwników, którzy często nie rozumieją postulatów tego ruchu.

Dlaczego tak ważne jest to muzeum w obecnych czasach? Nie tylko pełni ono rolę, jaką winno spełniać muzeum czyli katalogowania, gromadzenia, dbania o eksponaty muzealne, lecz również jest swoistym bastionem prawdy o polskiej tradycji narodowościowej, którą w obecnych czasach próbuje się zakłamać, upodlić, przyrównać do zbrodniczych ideologii XX wieku. Zgromadzone materiały są twardym dowodem na kierunek myślenia przedstawicieli tego nurtu w czasach, w jakich przyszło nam żyć, kiedy ekspertów od wszystkiego jest na pęczki, kiedy wiele osób wypowiada się nt. związane z ruchem narodowym, nie mając nigdy w ręku publikacji choćby najwybitniejszego przedstawiciela Romana Dmowskiego czy Jana Mosdorfa przywódcy Obozu Narodowego-Radykalnego, zamordowanego przez Niemców w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Wspomniane muzeum jest swoistą latarnią rozświetlającą mroki zakłamania, dając nadzieję na odkrycie prawdy tym, którzy rzeczywiście tego chcą i pragną.

Krzysztof Żabierek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!