Wiadomości

MON i Pentagon zamknęły rozmowy o deklaracji w sprawie obecności wojsk USA w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

MON i Pentagon zamknęły rozmowy o deklaracji w sprawie obecności wojsk USA w Polsce – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. Dziennik w poniedziałkowym wydaniu informuje, że umowę podpiszą w środę w Białym Domu prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

Według „Rzeczpospolitej” umowa, którą podpiszą w środę w Białym Domu Andrzej Duda i Donald Trump, przewiduje, że Polska jednorazowo przekaże prawie 2 mld dolarów na modernizację infrastruktury wojskowej, a potem będzie jeszcze pokrywać koszty mediów. Chodzi o kilkudziesięciu milionach złotych rocznie. Tak więc, zamiast łożyć pieniądze na zwiększenie własnego potencjału bojowego, będziemy łożyć na utrzymanie obcej armii…

W trakcie rozpoczynającej się w środę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA zostanie podpisany Joint Political Statement (JPS), czyli deklaracja o chęci pogłębiania wspólnych działań w dziedzinach wojskowości i bezpieczeństwa energetycznego – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według gazety konkretem w dokumencie „będą zapisy o budowie w Polsce nowych systemów rozpoznania USA”. Pozostałe szczegóły mają być dopiero uzgadniane i „pojawią się dopiero po podpisaniu negocjowanych właśnie umów wykonawczych”. „Ma się to stać we wrześniu” – zaznaczył dziennik.

Według gazety w zapisach ma się pojawić rozbudowa bazy sił powietrznych w Mirosławcu, gdzie od marca w pełnej gotowości stacjonują amerykańskie samoloty bezzałogowe MQ-9 Reaper. „W rozmowach z USA strona polska zabiega m.in. o dostęp do danych z tych maszyn” – podała gazeta.

Jak przypomniano, obecnie nad Wisłą „istnieją już stałe systemy rozpoznania”; chodzi o bazę nasłuchu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w Świadkach Iławieckich, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. „Jej wyposażenie pozwala przejmować każdą informację, która jest przesyłana za pośrednictwem urządzeń elektronicznych w promieniu tysiąca kilometrów” – czytamy.

Czytaj też:

Donald Trump stoi na straży interesów środowisk LGBT w Polsce

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!