Wiadomości

Minister zdrowia wszczyna kontrolę w szpitalu w Białogardzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku ze sprawą noworodka z Białogardu minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, zlecił wojewodzie zachodniopomorskiemu przeprowadzenie kontroli w tamtejszym szpitalu. Jednocześnie zalecił wstrzemięźliwość w ocenie tej sytuacji.

Minister Konstanty Radziwiłł zlecił przeprowadzenie kontroli w poniedziałek. Ma ona dotyczyć oceny prawidłowości zastosowanego postępowania medycznego oraz organizacyjnego wobec dziecka.

– Do czasu wyjaśnienia sprawy apelowałbym o powściągliwość w powierzchownej ocenie sytuacji – dodał minister zdrowia.

Według ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego rodzice nie wyrażali zgody na podejmowanie przez personel podstawowych czynności medycznych wobec noworodka. Z tego powodu został zawiadomiony sąd rodzinny i na terenie szpitala przeprowadzono rozprawę.

Sąd orzekł o ograniczeniu rodzicom władzy rodzicielskiej w zakresie świadczeń medycznych. Gdy pracownik sądu dostarczył do szpitala pismo z postanowieniem sądu, rodzice z dzieckiem opuścili placówkę. Rodziny od piątku poszukuje zachodniopomorska policja.

W sobotę w internecie pojawił się film „Prawdziwa wersja zdarzeń rodziców z Białogardu, których poszukuje policja. Oświadczenie Ojca”. Widać na nim częściowo mężczyznę, a na końcu także kobietę karmiącą niemowlę. Ojciec dziecka tłumaczy w nagraniu, że dziecko urodziło się w terminie, a poród odbył bez komplikacji.

– Nie było żadnego zagrożenia życia i zdrowia naszego dziecka. W dwie i pół godziny po porodzie lekarz poinformował, że zgłasza nas do sądu rodzinnego, a ja jako tata dziecka zagrażam jego zdrowiu i życiu – mówił mężczyzna.

Wyjaśnił, że powodem tych działań była odmowa zaszczepienia dziecka w pierwszej dobie życia oraz odmowa podania zastrzyku z witaminą K.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie wszczęła w poniedziałek śledztwo – jest ono prowadzone w sprawie, nikt nie usłyszał zarzutów. Śledczy zbadają, czy postępowanie rodziców mogło narazić dziecko na niebezpieczeństwo.

Sprawa ta odbiła się szerokim echem w społeczeństwie. Przed budynkiem Sądu Rejonowego w Białogardzie odbył się wczoraj protest przeciwko takiemu potraktowaniu rodziny dziecka:

Protest w obronie rodziców, którym ograniczono prawa rodzicielskie z powodu braku zgody na zaszczepienie dziecka /film/

/wk, niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!