Wiadomości

Koniec z bezkarnością komorników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zwiększenie nadzoru nad komornikami, poszerzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz wprowadzenie obowiązku nagrywania czynności egzekucyjnych. „Gazeta Polska Codziennie” publikuje niektóre założenia nowego prawa tworzonego przez Sejm.

W maju rząd przyjął dwa projekty ustaw przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które mają zmienić całkowicie zasady działalności komorników – wskazuje dziennik. Zmiany mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku. 

Reforma proponowana przez rząd ma wprowadzać zakaz zajmowania mienia w wypadku wykazania przez dłużnika, że nie należy ono do niego, obowiązek nagrywania przez komornika przeprowadzanych czynności oraz konieczność wykonywania czynności osobiście, a nie np. za pośrednictwem asesora. Obecnie projektem zajmuje się nadzwyczajna podkomisja sejmowa. 

– Chcemy skończyć z sytuacją, w której komornik z asesorem są traktowani jak Gargamel ze swoim kotem Klakierem – tłumaczy przewodniczący podkomisji Waldemar Buda z PiS u. Poseł zwraca uwagę, że obywatele często obawiają się, że komornik będzie działał w sposób niezgodny z prawem.

/„Gazeta Polska Codziennie”, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!