Wiadomości

Minister zdrowia ogłosił zaostrzenie restrykcji w całej Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na środowej konferencji prasowej, że w związku z przyrastaniem trzeciej fali koronawirusa, trzeba podjąć odpowiednie kroki. Przekazał, że wydano wojewodom polecenie o przyspieszeniu przekształcania „łóżek z normalnej infrastruktury na infrastrukturę covidową”. Podkreślił, że przyczyną rozwoju trzeciej fali pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa. Dodał, że kolejne decyzje ministerstwa będą w związku z tym dotyczyły całego kraju, bez regionalnego różnicowania.

– Przekroczyliśmy barierę 25 tys. zachorowań dziennie, trzecia fala przyrasta i przyspiesza. Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań, wszyscy już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tys. i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza – powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że w kolejnych dniach obserwujemy dynamikę zakażeń zdecydowanie wyższą od obserwowanej w poprzednim tygodniu.

– Oznacza to, że mimo że byliśmy już w poprzednim tygodniu na poziomie ponad 20 tys. zachorowań, to wcale tempo wzrostu nie maleje, tylko niestety trzecia fala przyrasta i przyspiesza – zaznaczył.

Adam Niedzielski powiedział, że obostrzenia w całej Polsce zaczną obowiązywać od 20 marca. Poinformował, że na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, zostaje wprowadzona nauka zdalna dla klas I-III.

– Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii – tłumaczył Niedzielski.

Zaapelował też do pracodawców, również publicznych, urzędów administracji, wszystkich organów reprezentujących państwo do tego, aby w miarę możliwość przejść na pracę zdalną.

– To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – powiedział. Wskazywał, że bardzo ważne jest ograniczenie mobilności, a w konsekwencji transmisji wirusa, dlatego należy „w maksymalnej skali powrócić do pracy zdalnej”.

W całym kraju zamknięte zostaną hotele, ograniczona będzie działalność galerii handlowych. Zamknięte będą też kina, teatry, baseny i obiekty sportowe – przekazał minister Niedzielski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!