Europa Polska Wiadomości

Rosja : Sąd w Twerze oddalił pozew przeciwko zdjęciu z fasady dawnej siedziby NKWD tablicy upamiętniającej pomordowanych Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd w Twerze w Rosji oddalił pozew Stowarzyszenia Memoriał przeciwko zdjęciu z fasady dawnej siedziby NKWD w Twerze tablicy upamiętniającej zabitych tam polskich jeńców z obozu w Ostaszkowie – dowiedziała się we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Jak podaje PAP, powołując się na prawnika Memoriału Władimira Triegubowa, 25 lutego br. twerski sąd oddalił pozew Memoriału przeciwko władzom uczelni medycznej, które usunęły tablicę z podległego jej obecnie budynku, uznając, że tablica nie była umieszczona zgodnie z prawem. Uzasadnienie decyzji sądu opublikowano we wtorek na stronie internetowej sądu.

Zdaniem sądu brak jest decyzji kompetentnego organu o umieszczeniu tablicy na dawnej siedzibie NKWD w Twerze. W związku z tym w ocenie sądu polska tablica nie była tablicą upamiętniającą „w pełnym sensie”. Zdaniem sądu zdejmując „sporne tablice upamiętniające” (wraz z polską tablicą zdjęto tablicę upamiętniającą Rosjan zamordowanych w tym miejscu w latach 1930-1950) uczelnia nie złamała prawa.

Opisywana decyzja twerskiego sądu dotyczy obu tablic zdjętych w maju 2020 roku.

Memoriał może odwołać się od oddalenia pozwu w ciągu miesiąca od „podjęcia przez sąd decyzji w odpowiedniej formie”. Jak wskazuje PAP, sąd powinien był przedstawić uzasadnienie swojej decyzji w ciągu 5 dni roboczych.

Jak podawano na portalu kresy.pl, „polską” tablicę w Twerze odsłonięto w 1992 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu. Na tablicy znajdował się napis w języku polskim i rosyjskim: „Pamięci jeńców z obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie [nazwa Tweru w latach 1931-1990]. Światu ku przestrodze”. Na drugiej tablicy, umieszczonej z inicjatywy rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał, widniał napis w języku rosyjskim: „Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie”. Przeciwko zdjęciu tablicy oficjalnie zaprotestowało polskie MSZ a także 69 członków Rosyjskiej Akademii Nauk.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!