Wiadomości

Minister środowiska zapowiedział skontrolowanie inwestycji realizowanej na terenie Puszczy Noteckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Budząca kontrowersje budowa na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana – zapowiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że „kontrola ruszy już dziś”.

Według medialnych doniesień, budynek powstający na wyspie na jeziorze Stobnica w sercu Puszczy Noteckiej, ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko 50 mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T., której prezesem jest Dymitr Paweł Nowak.

„W ostatnich dniach media obiegła informacja o powstającej na wyspie w sercu Puszczy Noteckiej kontrowersyjnej budowli. Podnoszony jest także fakt, że zezwolenie na realizację tej inwestycji wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MŚ.

„W związku z pojawiającymi się kontrowersjami, poleciłem Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania tej decyzji. Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości” – podkreślił cytowany w komunikacie resortu środowiska minister Henryk Kowalczyk.

Jak wskazał resort, „decyzja poznańskiego RDOŚ, w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu”.

Jak podały media, jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora.

„Kontrola rozpocznie się już dziś. Liczę na to, że jej wyniki dadzą jednoznaczną odpowiedź co do przebiegu procedury wydania decyzji, umożliwiającej budowę” – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Według resortu rozpoczynająca się kontrola ma wyjaśnić przebieg postępowania przed RDOŚ w Poznaniu i „dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o przebieg procesu wydawania decyzji w tej sprawie”.

Czytaj też:

„Aby wybudować sztuczną wyspę, na której stoi zamek, osuszono na rok jezioro”

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!