Wiadomości

Minister obrony Iraku wyłudzał w Szwecji zasiłki?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Iraku Nadżah Hasan Ali asz-Szammari jest ministrem obrony i odpowiada za śmierć setek demonstrantów, a w Szwecji, jako obywatel tego kraju, mógł wyłudzać zasiłki – pisze dziennikarz gazety „Aftonbladet”.

Asz-Szammari przybył do Szwecji około 2012 roku, a w roku 2015 otrzymał szwedzkie obywatelstwo. Nie miał stałej pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu kłopotów z pamięcią. Kilka razy starał się o zasiłek socjalny.

W tymże 2015 roku Asz-Szammari był w Szwecji podejrzany o próbę wyłudzenia, ale postępowanie zostało umorzone. W 2016 roku został aresztowany i oskarżony o dokonanie kilku poważnych przestępstw, ale na dzień przed rozprawą sądową sprawę umorzono, a Asz-Szammari odzyskał wolność. W policyjnym przesłuchaniu powiedział, że był doktorantem na wydziale politologii oraz oficerem irackiego wojska.

W czerwcu br. został ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Iraku i on to odpowiada za krwawe tłumienie protestów, w których śmierć poniosło 330 demonstrantów, a ok. 15 tys. osób zostało rannych. Według „Aftonbladet”, Asz-Szammari oraz jego rodzina wciąż są zameldowani w mieszkaniu na przedmieściach Sztokholmu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!