Wiadomości

Minister finansów: Wspólna waluta nie gwarantuje bezpieczeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szefowa Ministerstwa Finansów Magdalena Rzeczkowska zabrała głos w dyskusji na temat możliwości wprowadzenia waluty euro w Polsce.

1 stycznia 2023 roku kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej – Chorwacja – weszło do strefy euro. Rada UE zadecydowała, że kurs wymiany będzie wynosić 7,53450 kuny chorwackiej za jedno euro. Kuny w gotówce będzie można wymienić na euro do 31 grudnia 2023 roku, choć z pewnymi ograniczeniami – jednorazowo możliwa jest wymiana 100 banknotów oraz 100 monet. Co ciekawe, do końca bieżącego roku ceny towarów i usług w Chorwacji będą podawane zarówno w kunach, jak i w euro. Widoczny kurs walutowy przy cenie ma służyć ochronie konsumentów.

W związku z przyjęciem przez Chorwację euro, powróciła dyskusja o zmianie waluty w Polsce. Podczas wtorkowej konferencji prasowej głos w tej sprawie zabrała szefowa Ministerstwa Finansów. – W dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo polskich rodzin. Posiadanie własnej waluty zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze i pieniężne w większym stopniu niż przystąpienie do euro w sytuacji kryzysu – powiedziała Magdalena Rzeczkowska. – Wspólna waluta nie gwarantuje w 100 proc. bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie wysokiej inflacji – dodała.

– Możliwość zarządzania polskim złotym jest istotna w sytuacji kryzysu, bo daje możliwość chociażby obniżenia wartości towarów importowanych, np. ropy – stwierdziła minister finansów i podkreśliła, iż własna waluta narodowa to “bezpieczeństwo”, a także “możliwość elastycznego reagowania w sytuacjach kryzysowych”.

Czytaj też:

Sondaż IBRiS: Czy Polska powinna przyjąć euro?

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!