Wiadomości

Minister edukacji: W związku z koronawirusem dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia prosimy, aby dyrektorzy nie wysyłali dzieci do krajów, w których już ta choroba się pojawiła i aby odwoływali wyjazdy, gdyby takie były planowane. W przypadku osób, które wróciły z takich państw, w których już ta choroba się pojawiła, trzeba przede wszystkich stosować obserwację – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jak dodał, gdy pojawi się osoba chora na koronawirusa, dyrektor szkoły może w porozumieniu z sanepidem zwiesić zajęcia na określony czas.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski spotkał się z kuratorami w sprawie procedur w szkołach w związku z epidemią koronawirusa. Na konferencji prasowej podkreślił, że „na razie według wskazań sanepidu nie ma realnego zagrożenia koronawirusem”.

Poinformował jednocześnie, że z danych podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny koronawirus jest „ciężki, nietrwały, nie unosi się w powietrzu i można go zlikwidować za pomocą najprostszych środków dezynfekujących, np. wodą z mydłem”.

Dodał, że „dopóki nie wystąpią objawy – gorączka, duszności i kaszel, nie ma powodu do tego, żeby każda osoba wracająca z tych regionów była uznawana za zagrażającą zdrowiu innych uczniów”.

Minister przypomniał również procedurę w przypadku podejrzenia koronawirusem w szkole. Mówił, że pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do szpitala zakaźnego lub stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie – przekonywał – „w ciągu kilku godzin lekarze są w stanie ocenić, czy dana osoba rzeczywiście choruje na tę chorobę”.

– Przekazaliśmy kuratorom prośbę o przekazanie prostych instrukcji dyrektorom szkół, one też pojawią się na stronie MEN-u – powiedział Piontkowski. Instrukcje te widnieją również na stronach Ministerstwa Zdrowia i GIS-u.

Są to procedury – jak mówił Piontkowski – które „już obowiązują i dają dyrektorom (szkół) prawo w sytuacji ewentualnego zagrożenia, by reagować i podejmować działania w kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną”.

Do tej pory w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa. 47 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem tej choroby.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!