Wiadomości

Mimo strajku rejsy PLL LOT odbywają się normalnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Choć strajkuje część personelu pokładowego Polskich Linii Lotniczych LOT, rejsy odbywają się normalnie. Jak zapewnia rzecznik prasowy spółki Adrian Kubicki, nie są odwoływane żadne loty i nie ma takich planów.

Strajk trwa od czwartku. Związkowcy żądają m.in. poprawy warunków zatrudnienia – wyjaśnia Agnieszka Szelągowska, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego. Jak mówi, ponad tysiąc osób jest zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i rejsy, które się obecnie odbywają, wykonywane są głównie dzięki tym osobom. W ich przypadku, z uwagi na to, że nie mają prawa do zrzeszania się i do strajkowania, każde odstąpienie od pracy skutkuje rozwiązaniem umowy – wskazuje.

Związkowcy żądają też przywrócenia do pracy przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik i odwołania kary nagany przewodniczącemu Związku Pilotów Adamowi Rzeszotowi. Twierdzą też, iż zabezpieczenie operacji lotniczych odbywa się dzięki angażowaniu i dopłacaniu innym liniom z kasy LOT-u.

Rzecznik prasowy wyjaśnia, że w tym momencie dla LOT-u pracują dwa dodatkowe samoloty Boeing 737 dzierżawione od linii Blue Air i Travel Service. Kubicki przyznaje, że zdecydowanie bardziej opłaca się wynająć takie linie lotnicze i wykonać rejsy z pasażerami, niż odwołać je i być może wypłacać tym pasażerom odszkodowania.

– Także pasażerowie wolą podróżować samolotami Travel Service czy Blue Air, niż pozostać w Warszawie i zostać uziemionym przez nielegalny strajk 20 czy 30 osób, które próbują na zasadzie rebelii, anarchii odwrócić porządek rzeczy – twierdzi Kubicki.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!