Wiadomości

Gen. Gromadziński: Sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej ma powstać do września 2019 r.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do początku września 2019 r. powstać ma dowództwo i sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach – zapowiedział w programie SKANER Defence24 dowódca tego związku taktycznego gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Niedługo później, być może jeszcze w 2019 r., 18 DZ ma przejąć dowodzenie nad 1 Brygadą Pancerną i 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich.

– Na razie trwa bardzo złożony proces organizacyjny, który wymaga wielu przedsięwzięć kadrowych. Następują przesunięcia oficerów i żołnierzy, aby wypełnić pierwsze zadanie, jakie sobie postawiliśmy, czyli budowę dowództwa i sztabu dywizji. Na dzisiaj nie można się pochwalić wielkimi cyframi – powiedział generał.

Dodał, że pierwsi oficerowie zaczną przybywać do sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej na przełomie października i listopada. Na początek ma być ich 40. 

– Do początku września 2019 r. ma powstać dowództwo dywizji i batalion dowodzenia, który będzie je zabezpieczał. Chcielibyśmy wtedy ogłosić, że dowództwo dywizji istnieje i zaczyna się szkolenie. Zamknęlibyśmy wówczas fazę inicjującą. Następny rok to by było zgrywanie się, organizowanie i wypracowywanie struktur. Wymaga to czasu. Następnie, po trzech latach chcielibyśmy certyfikować to dowództwo i to byłby efekt finalny – powiedział dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

W pierwszej kolejności dowództwu 18 Dywizji Zmechanizowanej mają zostać podporządkowane dwie istniejące brygady – 1 Brygada Pancerna z Warszawy-Wesołej (dziś w składzie 16 Dywizji Zmechanizowanej) i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa (obecnie samodzielna). Termin przekazania dowodzenia – jak podkreślił gen. Gromadziński – zależy od zakończenia procesu tworzenia dowództwa 18 DZ.

– Jestem optymistą, myślę, że w przyszłym roku uda się doprowadzić do takiego stanu, aby dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej mogło przejąć dowodzenie nad tymi dwoma brygadami. Niemniej dzisiaj nie chciałbym deklarować konkretnej daty, ponieważ aktualnie trwają prace nad tym, jak to skorelować – wyjaśnił gen. Gromadziński.

Drugim etapem budowy 18 DZ ma być utworzenie nowej brygady. Przeciętna dywizja Wojsk Lądowych składa się bowiem z trzech brygad, a więc do 1 BPanc. i 21 BSP powinna dołączyć kolejna. W niedzielę minister Błaszczak, zapowiedział że jej dowództwo powstanie w Lublinie.

– Pracujemy dziś nad dowództwem dywizji i batalionem dowodzenia. Jednocześnie rozpoczną się prace nad utworzeniem nowej brygady. Dowództwo tej brygady będzie mieściło się w Lublinie, ponieważ Lublin posiada bardzo dobrą infrastrukturę, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, aby dostosować ją do potrzeb dowództwa brygady – powiedział gen. Gromadziński.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!