Historia Wiadomości

Miłośnicy historii odkryli skarb sprzed ponad 2,5 tys. lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej dokonali odkrycia niewielkiego skarbu składającego się z siekierki i ozdób wykonanych ponad 2,5 tys. lat temu – poinformowało Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie), do którego trafiły znalezione artefakty.

Według archeologa z ostródzkiego muzeum Łukasza Szczepańskiego, artefakty zostały odkryte w gminie Zalewo. Jest to siekierka i dwie wykonane z brązu ozdoby obręczowe, które mogły służyć jako bransolety, naramienniki czy nagolenniki. Wstępnie datowano je na schyłek epoki brązu i początek wczesnej epoki żelaza, tj. pierwszą połowę pierwszego tysiąclecia p.n.e.

Artefakty znaleźli członkowie Klubu Odkrywcy Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. W miejscu odkrycia nie było śladów pochówku, więc nie stanowiły one wyposażenia grobu. Mogły natomiast zostać ukryte w ziemi przez właściciela. Dlatego znalezisko określono jako “niewielki skarb”. Decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków trafił on do Muzeum w Ostródzie.

Jest to kolejne cenne historycznie znalezisko, na które natrafili miłośnicy lokalnej historii z okolic Susza. Przy użyciu wykrywaczy metalu prowadzą oni legalne poszukiwania – za zgodą służb ochrony zabytków i właścicieli gruntów – a odnalezione przedmioty przekazują muzeom.

Wcześniej członkowie stowarzyszenia przyczynili się do odkrycia skarbu złożonego z blisko 200 krzyżackich monet z XV wieku, a także skupiska ok. tysiąca wczesnośredniowiecznych zabytków, w tym kilkunastu unikatowych trzewików, tj. okuć pochew mieczy. Odkryli również m.in. miecz typu spatha z IV-V wieku oraz grot włóczni z III-IV wieku, czyli późnego okresu wpływów rzymskich.

autor: Marcin Boguszewski
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!