Wiadomości

Coraz mniej ukraińskich uchodźców mieszka w punktach zbiorowego zakwaterowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Coraz mniej ukraińskich uchodźców mieszka w punktach zbiorowego zakwaterowania – dowiedział się reporter RMF FM.

Przez ostatni miesiąc ich liczba zmniejszyła się niemal o jedną piątą. Pod koniec lutego w takich centrach było prawie 85 tysięcy Ukraińców. Dzisiaj jest ich niespełna 70 tysięcy.

Sami uchodźcy przyznają, że według nich ta zmiana jest konsekwencją tego, że od początku marca większość z nich musi opłacać część kosztów noclegu i wyżywienia w centrach zbiorowego pobytu. Ukraińcy mówią, że to dla nich impuls, by szukać pracy, a w dalszej kolejności innego mieszkania.

Ponad połowa (52 proc.) uchodźców, którzy wciąż są w punktach zbiorowego zakwaterowania, to dzieci. 11 procent mieszkańców takich centrów to osoby w wieku emerytalnym. Obie grupy są zwolnione z opłat. Około 5 procent stanowią osoby z niepełnosprawnością, które również nie muszą ponosić kosztów noclegu czy żywności.

Prowadzący punkty noclegowe dla uchodźców przyznają, że zostały tam osoby najsłabsze, które mają najmniejsze szanse na niezależność. To najczęściej chorzy przewlekle oraz wielodzietne i wielopokoleniowe rodziny, w przypadku których nawet usamodzielnienie się jednej czy dwóch osób daje małe szanse na wynajęcie większego mieszkania dla całej rodziny.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!