Wiadomości

Już niedługo papier toaletowy może być w UE towarem deficytowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Papier toaletowy towarem deficytowym?

Jak donoszą zagraniczne media, przemysł papierniczy jest nieprzygotowany na nowe przepisy UE, które mają na celu zakazanie importu produktów związanych z wylesianiem.

Dyrektor generalny Cheeky Panda Chris Forbes, który prowadzi firmę produkującą ekologiczne rolki papieru toaletowego, ocenił, że przepisy, które mają wejść w życie w maju, będą miały „gigantyczny wpływ” na branżę. „Z pewnością będzie ograniczona dostępność i możemy spodziewać się wzrostu ceny makulatury wraz ze wzrostem popytu na alternatywy” – stwierdził Chris Forbes w rozmowie z portalem „The Grocer”.

„Nowe przepisy będą miały wpływ na drewno, a także kawę, soję czy kakao. Prawo będzie wymagało od firm handlujących tymi towarami przestrzegania ścisłego procesu, z 18-miesięcznym okresem wdrożenia dla większych firm i 24-miesięcznym okresem dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw” – informuje „The Grocer”.

Wiele firm polega na surowcach takich jak włókna wytwarzane z nowo ściętych drzew. To może oznaczać, że niektórzy dostawcy będą musieli „wydawać miliardy funtów na transformację operacyjną”. Zdaniem Forbesa „trudno będzie zmienić działalność z dnia na dzień”. „Firmy prawdopodobnie wydałyby więcej pieniędzy na lobbowanie za zmianą przepisów niż na wprowadzanie tych zmian” – ocenił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!