Świat Wiadomości

Miliarder Jeff Bezos uda się w kosmos

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek o 9.00 rano (15.00 polskiego czasu) Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, wzniesie się w prywatnej rakiecie w przestrzeń kosmiczną razem z trójką współpasażerów – poinformowało Associated Press. Cała podróż ma trwać około 10 min.

Bezos, właściciel firmy Blue Origin i założyciel Amazona, zabierze ze sobą w kosmiczną podróż swojego brata Marka, 82-letnią Wally Funk (jedna z kobiet, która w latach 60. XX wieku przeszła szkolenie dla astronautów, lecz nie poleciała w kosmos ze względu na płeć) oraz Olivera Daemena, 18-letniego studenta fizyki. Funk będzie najstarszą, a Daemen najmłodszą w historii osobą podbijającą kosmos.

Rakieta New Shepard wystartuje z Van Horn w stanie Teksas i ma osiągnąć pułap 106 km nad Ziemią. Przewyższy ona wysokość lotu rakiety innego miliardera, Richarda Bransona, właściciela Virgin Galactic, który odbył pierwszy w historii komercyjny lot załogowy w kosmos kilka dni wcześniej, 11 lipca.

Przed wtorkowym lotem firma Blue Origin przeprowadziła, począwszy od 2015 roku, 15 pomyślnych bezzałogowych lotów testowych. Bezos już zapowiedział, że jeśli planowany lot zakończy się sukcesem, dwa kolejne odbędą się pod koniec bieżącego roku.

Lot New Shepard jest lotem rocznicowym, upamiętnia pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu z 20 lipca 1969 roku, do którego doszło podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

Kto wie może już tam zostanie?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!