Wiadomości

Michał Tusk pod lupą śledczych. Policja wzywa na przesłuchania świadków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policja wzywają na przesłuchania świadków, którzy przed laty byli klientami OLT Express. W firmie tej pracował syn byłego premiera Michał Tusk.

Sprawa sięga 2012 roku. Prokuratura Okręgowa w Łodzi zawiesiła postępowanie w lipcu tego roku. Dlaczego więc policja prowadzi przesłuchania?

“Śledztwo zostało zawieszone w oczekiwaniu na realizację czynności w ramach tzw. międzynarodowej pomocy prawnej. Łącznie skierowaliśmy 18 wniosków. Od czasu zawieszenia prokurator nie zlecał realizacji czynności na terenie kraju” – taką informację przekazał “Rzeczpospolitej” prok. Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej.

Rzecznik dodaje, że długotrwałość postępowania wynika z “obszerności i skomplikowanego charakteru, a zwłaszcza z dużej liczby osób, które należy przesłuchać”. Chodzi o ok. 30 tys. pokrzywdzonych.

“Przesłuchiwane są wszystkie osoby, które nabyły bilety w określonym przedziale czasowym – od okresu, co do którego biegły powołany w sprawie stwierdził, że spółka straciła zdolność regulowania zobowiązań, a Marcin P. zaprzestał jej finansowania. W tym aspekcie za pokrzywdzonych, z punku widzenia znamion przestępstwa oszustwa, należy uznać wszystkie osoby, które od tego momentu nabyły bilety (nawet w sytuacji, gdy lot został zrealizowany)” – przekazał prok.Kopania. Chodzi o płatności z końcowego okresu funkcjonowania linii – 11–26 lipca 2012 r. – kiedy OLT nie powinien ich już sprzedawać, bo był bankrutem.

Jak opisuje “Rzeczpospolita”, trzy lata temu łódzka prokuratura umorzyła wątek Michała Tuska, syna byłego premiera, który w ramach umowy z OLT miał przekazywać dane marketingowe z lotniska w Gdańsku, w którym pracował, pomocne w podejmowaniu strategicznych decyzji w lotnictwie. Juniora obciążył P., twierdząc, że ten podał mu stawki, jakie lotnisko pobiera od linii WizzAir za obsługę pasażerską. Prokuratura uznała jednak, że były to dane ogólnodostępne, a nie poufne.

Terz jednak okazuje się, że wyższy szczebel prokuratury – Prokuratura Regionalna w Łodzi – nadal prowadzi postępowanie dotyczące odpowiedzialności zarządu przewoźnika, w tym jak doszło do wypłacenia Michałowi Tuskowi wynagrodzenia po upadku Amber Gold (linie OLT były cześcią tej spółki).

Źródło: Rzeczpospolita, DoRzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!