Wiadomości

wPolityce.pl: Prowokator atakujący policję to filmowiec, syn pracownika TVP, wnuk stalinowskiego prokuratora

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mężczyzna, który atakował policjantów przed Pałacem Prezydenckim, usłyszał już zarzuty. Michał M., 28-letni filmowiec, odmówił składania zeznań. Jak ustalił portal wpolityce.pl, jest on operatorem filmowym, synem Jerzego Bernarda Modlingera, wieloletniego wydawcy i szefa redakcji politycznej „Wiadomości” TVP (w latach 1989-2001) i szefa „Teleexpressu” (2011-2016).

Michał M. ma na koncie pracę jako operator kamery, asystent operatora przy wielu etiudach filmowych. Dziś pracuje przy sztandarowych produkcjach Telewizji Polskiej: „Leśniczówce” oraz „Wojennych Dziewczynach”.

Jego ojciec, Jerzy Bernard Modlinger został w 2013 r. odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do dziś pracuje w Akademii Telewizyjnej TVP, szkoląc młode kadry dziennikarskie.

Dziadkiem Michała był Jerzy Maurycy Modlinger, stalinowski prokurator, podpułkownik Ludowego Wojska Polskiego, w latach 50. komendant Oficerskiej Szkoły Prawniczej, szkolący kolejnych stalinowskich sędziów i prokuratorów. Zmarł w 1983 r., był pochowany w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach, wśród grobów komunistycznych aparatczyków, które przykryć miały szczątki Żołnierzy Niezłomnych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że podejrzanemu miał zostać przedstawiony zarzut z art. 224 par. 2 Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności za wywieranie groźbą lub przemocą wpływu na funkcjonariusza, a w tym konkretnym przypadku stosowanie gróźb w celu zmuszenia policjanta do zaniechania czynności służbowej.

Przesłuchanie mężczyzny jest konsekwencją nagrania, które pojawiło się w TVP Info, a następnie także na stronie KSP. Widać na nim młodego mężczyznę, który krzyczy do funkcjonariuszy „ZOMO! ZOMO!”, a później popycha lub nawet uderza jednego z nich.

Policjanci ustalili, że osobą, która atakowała policjanta, jest 28-letni filmowiec z Warszawy. Mężczyzna został wezwany na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.

/TVP Info, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!