Wiadomości

Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy nowoczesne fregaty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Konsorcjum PGZ-MIECZNIK zawarło z IU umowę na dostawę trzech okrętów nawodnych nowego typu dla MW RP. Fregaty zostaną wybudowane w polskich stoczniach. To największy w historii kontrakt skierowany do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Program pozyskania nowych okrętów klasy fregata dla Marynarki Wojennej pod kryptonimem „Miecznik” to jeden z projektów Planu Modernizacji Technicznej 2021-35. Marynarka Wojenna otrzyma trzy fregaty wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Nowe fregaty będą realizować szeroki zakres zadań na polskich obszarach morskich i we współpracy z Sojusznikami w ramach wspólnych misji, operacji i ćwiczeń.

Kontrakt będzie największym w historii zamówieniem dla krajowego przemysłu obronnego. Ogłoszone w kwietniu br. przez Inspektorat Uzbrojenia postępowanie prowadzono w trybie negocjacji z jednym wykonawcą. Umowa pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Miecznik (w skład, którego wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A, PGZ Stocznia Wojenna Sp. Z o.o. i Remontowa Shipbuilding S.A.) pozwoli na utworzenie wielu nowych miejsc pracy w stoczniach i przedsiębiorstwach zbrojeniowych. Prace rozwojowe oraz budowa zamówionych okrętów będą wykonywane przez firmy polskiego przemysłu zbrojeniowego. Uzyskane kompetencje pozwolą na zaangażowanie się polskiej zbrojeniówki w inne projekty dotyczące Marynarki Wojennej.

– Cieszę się z tego, że niedługo po zamówieniu dla wojsk pancernych możemy tu w Gdyni zatwierdzić umowę na dostawę okrętów dla Marynarki Wojennej RP – powiedział szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. -To będą nowoczesne jednostki. To będą okręty, które na Bałtyku będą stanowić dużą siłę. Mamy dokładnie sprecyzowany plan pracy. Zadania zostały rozpisane w szczegółach. Wybierzemy najlepszą koncepcję. Chcemy, aby pierwszy okręt został zwodowany za cztery lata. To ambitny plan, ale możliwy – dodał.

Tak więc wodowanie pierwszej jednostki ma nastąpić za 4 lata, a zakończenie prac oczekiwane w 2028 roku. Kolejne dwa okręty mają być ukończone po 2030 roku. Zawarty dziś kontrakt na fregaty Miecznik przewiduje zbudowanie oraz dostarczenie trzech okrętów w latach 2021-2034, a jego wartość (wraz z jednostkami ognia i pakietem logistycznym) to ok. 8 mld PLN.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!