Wiadomości

Marszałek województwa opolskiego usłyszał prokuratorskie zarzuty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze postawiła zarzuty marszałkowi województwa opolskiego Andrzejowi B., członkowi zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. Polityk jest podejrzany o niedopełnienie obowiązków służbowych. Grozi mu więzienie, same zarzuty usłyszał pod koniec zeszłego roku – informuje portal TVP Info.

Jak poinformował portal tvp.info prokurator Krzysztof Świątek z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, toczy się śledztwo przeciwko marszałkowi województwa opolskiego Andrzejowi B. Polityk – były poseł, członek władz krajowych PO – ma zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych „pomimo stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy o pracownikach samorządowych oraz poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych przez podległego mu pracownika”.

Prokurator wyjaśnia, że sprawa ma swój początek w 2009 roku. Zdaniem śledczych pracownik podległego marszałkowi urzędu – Andrzej B. (zbieżność inicjałów) – który zajmował kierownicze stanowisko w Departamencie Ochrony Środowiska, „niezgodnie z prawem zajmował się równocześnie świadczeniem usług doradczych na rzecz podmiotów prywatnych”.

– Andrzej B. sporządzał wnioski oraz tworzył dokumentację niezbędną dla uzyskania przez przedsiębiorców środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Wykorzystywał przy tym wiedzę oraz znajomości pozyskane w ramach zajmowanego stanowiska. Usługi świadczył w godzinach pracy w urzędzie – przekazał Świątek.

Śledczy twierdzą, że podległy marszałkowi urzędnik „pozyskiwał informacje dotyczące między innymi interpretacji norm i zasad programu operacyjnego, czy stopnia zaawansowania interesujących go projektów, przekazując je beneficjentom. Wpływał również na pracowników odpowiedzialnych za rozliczanie projektów, w celu szybkiego i pomyślnego załatwienia wniosków reprezentowanych przez siebie w sposób nieformalny beneficjentów”.

Takie działanie B. szkodziło innym przedsiębiorcom oraz doradcom, którzy w sposób legalny realizowali usługi konsultingowe.

– Zachowanie to stało w oczywistej sprzeczności z obowiązkami służbowymi i wywoływało wątpliwości, co do bezstronności Andrzeja B. Nadto stanowiło ono naruszenie ustawy o pracownikach samorządowych – przekazał prokurator.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!