Wiadomości

Modernizacja BWP-1 planowana w latach 2021-2023

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformowało redakcję Polski Zbrojnej Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wojsko planuje przeprowadzenie w latach 2021-2023 modernizacji części pozostających na uzbrojeniu bojowych wozów piechoty BWP-1. W tym celu zostały już opracowane i zatwierdzone Wymagania Taktyczno-Techniczne (WTT).

Jak informuje portal Polska Zbrojna, modernizacja ma dotyczyć uzbrojenia, łączności i układu zasilania elektrycznego. W zakresie poprawy uzbrojenia „zakłada się pozyskanie nowego modułu wieżowego ze zintegrowaną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych, który powinien posiadać zdolność rażenia w dzień i w nocy, w ruchu (w tym podczas pływania) i z miejsca, lekko opancerzonych oraz opancerzonych celów lądowych, stacjonarnych i ruchomych. System uzbrojenia powinien zapewniać pełną stabilizację i posiadać zdolność wykrywania, identyfikacji i rozpoznania celów na odpowiednich odległościach”.

Bojowe wozy piechoty BWP-1 zostały dostarczone na potrzeby Sił Zbrojnych RP w latach 1973-1988 i nadal stanowią podstawowe wyposażenie batalionów zmechanizowanych. Mimo planów wprowadzenia na uzbrojenie nowych, pływających bojowych wozów piechoty kr. Borsuk, modernizacja części wozów BWP-1 wydaje się koniecznością, bowiem proces przezbrajania wszystkich batalionów zmechanizowanych w nową konstrukcję będzie trwał przez wiele lat (nawet ponad dwie dekady).

/Fot. plut. Bartek Gradkowski, 15. Brygada Zmechanizowana/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!