Felietony

Marsz Niepodległości nie może zostać przekształcony w akademię ku czci…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Choć organizatorami Marszu Niepodległości zawsze byli ludzie związani z Ruchem Narodowym, to tak naprawdę nie oni stanowili o jego charakterze. Wielu uczestników Marszu głosowało na PiS, Kukiza i inne ugrupowania, wielu wcale na wybory nie chodziło.

Marsz Niepodległości bowiem to ludzie z blokowisk i podwórek, to kibice różnych klubów, którzy przybywali z różnych zakątków Polski, by w specyficznej atmosferze spędzić ze sobą ten jeden dzień w roku. Przybywali ze swoimi transparentami, emblematami, symbolami, a przede wszystkim z biało-czerwonymi flagami.

Obok siebie szli kibice Legii Warszawa, Ruchu Chorzów, GKS-u Katowice, Widzewa Łódź… Atmosfera na Marszu Niepodległości trochę przypominała więc atmosferę panującą na trybunach podczas międzynarodowego meczu piłkarskiego, albo podczas skoków narciarskich.

Jeśli dojdzie do próby zakazywania wznoszenia niepoprawnych politycznie haseł, niesienia transparentów, odpalania rac. Jeśli dojdzie do próby przekształcenia Marszu Niepodległości w akademię ku czci…, to zostanie to odebranie jako zamach na jego charakter. A tego te dziesiątki tysięcy ludzi nie wybaczą.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!