Felietony

Marsjański meteoryt zawiera ogromne ilości organicznych substancji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tissint – pochodzący z Marsa meteoryt, który 11 lat temu spadł na terenie Maroka, jest bogaty w materię organiczną. Bliska analiza wskazała jednak, że substancje te nie pochodzą od organizmów żywych.

Tissint – to fragment powierzchni Marsa, który przed milionami lat został wyrzucony w przestrzeń w wyniku jakiegoś planetarnego kataklizmu. 11 lat temu spadł na Ziemię na terenie Maroka, w pobliżu niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie. Odłamki znajdowano w promieniu prawie 50 km od punktu uderzenia.

Na łamach periodyku „Science Advances” (https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.add6439), geolodzy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium przedstawili wyniki analizy zawartych w meteorycie substancji organicznych. To informacje bezcenne m.in. dla zrozumienia ewentualnych możliwości rozwoju życia na Czerwonej Planecie oraz jej geologicznej historii.

„Mars i Ziemia dzielą wiele aspektów planetarnej ewolucji” – zwraca uwagę główny autor publikacji, dr Philippe Schmitt-Kopplin. „Podczas gdy na naszej rodzimej planecie powstało i rozwijało się życie, zagadką pozostaje, czy kiedykolwiek istniało ono na Marsie. To gorący temat badań, który wymaga zdobycia głębszej wiedzy na temat wody, cząsteczek organicznych oraz reaktywnych powierzchni planety” – wyjaśnia specjalista.

Organiczne substancje składają się głównie z takich pierwiastków jak węgiel i wodór, a także tlen, azot, siarka. Zwykle ich obecność ma związek z działaniem żywych organizmów. Mogą też jednak powstawać w reakcjach nie związanych z biologią i takie procesy wykrywano już, nawet na Marsie.

Analiza meteorytu zaowocowała najdokładniejszym jak dotąd spisem substancji organicznych obecnych w jakiejkolwiek marsjańskiej próbce. Badacze zdołali także powiązać znalezione substancje z działaniem konkretnych minerałów. Dane mówią wiele na temat procesów, które zachodziły w płaszczu i skorupie planety, szczególnie jeśli chodzi o niezwiązaną z życiem chemię organiczną i reakcje zależne od wody.

Naukowców szczególnie zaciekawiła duża ilość organicznych związków magnezu, których wcześniej nie znajdowano na planecie. Niosą one tymczasem informacje na temat reakcji zachodzących pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, które ukształtowały wnętrze Marsa, a także wskazują na powiązania między cyklem obiegu węgla na planecie i ewolucją skał.

Badacze podkreślają, że nieosiągalną dotąd ilość informacji na temat powstawania, stabilności i dynamice organicznych związków na Marsie dostarczą kolejne, planowane misje, które przywiozą próbki marsjańskiej gleby na Ziemię.

Marek Matacz
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!