Polska Świat Wiadomości

Mariusz Kamiński przywiezie z USA do Polski odtajnione dokumenty CIA dot. upadku komunizmu w naszym kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych otrzymał od Centralnej Agencji Wywiadowczej odtajnione materiały dotyczące upadku komunizmu m.in. w Polsce. Po powrocie do kraju przekaże je IPN.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę, że niedawno odtajnione dokumenty, to 105 krótkoterminowych analiz CIA dotyczących okresu schyłku komunizmu w Europie.

– Opisują one upadek komunizmu w Polsce, ale też w innych krajach Europy Środkowej oraz na Bałkanach. Minister miał możliwość zapoznania się z nimi już wcześniej – tuż po ich odtajnieniu. Po przyjeździe do Polski przekaże materiały strony amerykańskiej Instytutowi Pamięci Narodowej – powiedział Żaryn.

Oficjalne upublicznienie i omówienie kilkuset stron archiwalnych analiz CIA było zwieńczeniem konferencji w Waszyngtonie na temat 30-lecia upadku ZSRR. Kamiński był jej głównym prelegentem, a konferencję zorganizował amerykański ośrodek politologiczny – Woodrow Wilson International Center for Scholars – zaznaczył Żaryn. Współorganizatorem wydarzenia była Centralna Agencja Wywiadowcza – dodał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył, że podczas wizyty w USA, oprócz udziału w konferencji, Kamiński spotkał się m.in. z dyrektorem Wywiadu Narodowego (DNI) Josephem Maguirem. Żaryn podkreślił, że było to drugie w tym roku spotkanie polskiego ministra z odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i działania wywiadowcze przedstawicielami administracji USA najwyższego szczebla.

Jesteście ciekawi treści tych dokumentów?

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!