Wiadomości

Majowe święta narodowe w Żytomierzu i Winnicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W  Żytomierzu i Winnicy odbyły się  uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja oraz Święta Polonii i Polaków za Granicą, zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. 26 kwietnia w Żytomierzu w Domu Kultury zebrali się Polacy z różnych środowisk z Żytomierza i obwodu

26 kwietnia w Żytomierzu w Domu Kultury zebrali się Polacy z różnych środowisk z Żytomierza i obwodu. Życzenia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 maja w imieniu Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego złożyła obecnym konsul RP w Winnicy Alicja Zyguła. Obchody uświetnił spektakl „Tu mówi Szwejk!” w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego z Wilna. Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska podziękowała artystom za wzruszające chwile.

Następnego dnia uroczystości odbywały się w Winnickiej Obwodowej Filharmonii, która zgromadziła przedstawicieli polskich organizacji z Winnickiego Okręgu Konsularnego, władz ukraińskich oraz duchowieństwa rzymskokatolickiego. Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Pan płk Tomasz Strycharz, mer Winnicy Morgunow Sergij oraz wiceprzewodniczący winniskiej administracji państwowej Andrij Giżko przywitali z okazji świąt. JE ks. bp Leon Dubrawski pobłogosławił Polaków.
1.
Monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w reżyserii Sławomira Gaudyna i w wykonaniu aktorów Polskiego Studia Teatralnego z Wilna pod kierownictwem Liliji Kiejzik oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu Jarosława Królikowskiego znalazły się w obchodach. Edward Kiejzik brawurowo wcielił się w sowieckiego żołnierza Związku Radzieckiego, który znalazł się w Wilnie po rozpoczęciu II Wojny Światowej. Jego sposób myślenia jest wynikiem propagandy prowadzonej przez władze komunistyczne.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!