Polska Wiadomości

Łukaszenko odrzuca litewską pomoc w walce z koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl według prezydenta Litwy Ginatasa Nausėdy prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nie był zainteresowany pomocą Litwy w walce z koronawirusem.

Jak podaje portal Delfi, Nausėda opowiedział w piątek dziennikarzom o przebiegu wczorajszej wideokonferencji z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Litewski prezydent mówił, że chciał się dowiedzieć, w jaki sposób Litwa może pomóc stronie białoruskiej w walce z epidemią COVID-19. Według niego Litwa była gotowa pomóc „radami oraz środkami”.

„Podczas rozmowy prezydent [Łukaszenko] zwyczajnie podziękował za to, ale nie wyraził szczególnej chęci otrzymania pomocy tego czy innego rodzaju” – ujawnił Nausėda.

Litewski prezydent ocenił, że podejście do epidemii koronawirusa stało się na Białorusi „naprawdę odczuwalne” i bardziej rygorystyczne niż wcześniej. „Podjęto pewne środki, które przedstawił mi prezydent Białorusi. Nie mam powodu, aby nie wierzyć w statystyki, ponieważ mam alternatywne dane statyczne o zachorowaniach i ich dynamice”.

Na początku kwietnia Nausėda skrytykował liberalne podejście władz Białorusi do zagrożenia koronawirusem i nie wykluczał, że statystyki zachorowań w tym kraju są niepełne. Spotkało się to z ripostą Łukaszeni, który w mediach doradził Nausėdzie, by „zajął się swoim wirusem”.

W czwartek z inicjatywy strony litewskiej obaj przywódcy odbyli rozmowę za pomocą wideołącza. Nausėda zaproponował Białorusi pomoc humanitarną w zakresie dostaw środków medycznych i sprzętu. Była to pierwsza rozmowa prezydentów obu krajów od 10 lat.

Dotychczas na Białorusi potwierdzono nieco ponad 8 tys. infekcji koronawirusem i oficjalnie odnotowano 60 zgonów.

Jak przypomina portal kresy.pl  ostatnio Białoruś przyjęła pomoc humanitarną od Polski. Wczoraj z Warszawy wyruszył do tego kraju konwój z około 50 tys. litrami środków dezynfekcyjnych i około 30 tys. litrami środków antyseptycznych, 100 tys. maseczek chirurgicznych oraz tysiącem opakowań leku Arechin. Pomoc została przekazana za pośrednictwem Fundacji Solidarności.

Czy Białoruś może pożałować tej decyzji?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!