Wiadomości

RMF: Nowe obostrzenia mogą pojawić się już w tym tygodniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podział powiatów w Polsce na strefy czerwone, żółte i zielone to – według planów rządowej Rady Medycznej – najbardziej prawdopodobny wariant wprowadzania koronawirusowych obostrzeń. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz, możliwy jest scenariusz, w którym restrykcje weszłyby w życie nawet w tym tygodniu.

Dyskusja o obostrzeniach ma rozpocząć się, gdy dziennie potwierdzanych będzie ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem: taką zapowiedź złożył kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski. A według epidemiologów, granica tysiąca zakażeń dziennie przekroczona zostanie już w najbliższych dniach. Zbliżyliśmy się do niej już w ubiegłym tygodniu: w czwartek zanotowaliśmy 974 nowe zakażenia, dwa dni później było ich 917.

Jak ustalił reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, obostrzenia mogłyby polegać na wprowadzaniu ostrzejszych limitów dla niezaszczepionych, ograniczaniu zgromadzeń i imprez lub wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu.

Restrykcje mogłyby obowiązywać nie w całej Polsce, ale w powiatach lub grupach powiatów, gdzie zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest najmniej. I gdzie – jak podkreśla prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i ekspert LUX Med – do szpitali trafia najwięcej chorych.

– Jeżeli zaczyna brakować miejsc w szpitalach, trzeba coś z tym zrobić i to jest główna motywacja dla władz, żeby wprowadzać coraz to ściślejsze restrykcje – tłumaczy prof. Kuchar.

Na przykład na Mazowszu trwają już przygotowania do uruchomienia drugiego w województwie szpitala tylko dla chorych na covid. Placówka zacznie działać dokładnie za tydzień, w poniedziałek 4 października, w Radomiu.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!