Wiadomości

Łukaszenka polecił rządowi doprowadzić do zmniejszenia zależności paliwowej od Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Białorusi stwierdził, iż niezbędna jest potrzeba alternatywnych dostaw ropy naftowej przez porty państw bałtyckich.

Głowa państwa białoruskiego przypomniała, że na ten rok zaplanowane jest zakończenie modernizacji dwóch białoruskich rafinerii, dzięki czemu Białoruś będzie mogła kupować ropę do dalszego przetwarzania nie tylko z Rosji, poinformowała służba prasowa prezydenta Białorusi.

„Już dano postawiłem takie zadanie i musimy je zrealizować: otworzyć alternatywne dostawy ropy przez porty bałtyckie. Jeśli Litwini się nie zgadzają, trzeba dogadać się z Łotyszami i kupować tę ropę naftową. Przerabiać ją w rafinerii w Nowopołocku i zaopatrywać w nią republiki bałtyckie” – powiedział Łukaszenka.

Według niego, dla państw bałtyckich okaże się ona tańsza niż ma to miejsce teraz, gdy kupują one produkty naftowe po cenach światowych.

„Możemy się dogadać, że będzie to cała nasza produkcja ropy naftowej, którą będziemy przetwarzać w zmodernizowanej rafinerii w Nowopołocku” – powiedział prezydent Łukaszenka.

Szef państwa białoruskiego nalegał, by nie wyolbrzymiać problemów związanych ze stratami budżetowymi spowodowanymi manewrem podatkowym w Rosji, ale szukać innych źródeł.

„Jeśli przywódcy Rosji wybiorą taki kierunek i utratę jedynego sojusznika na kierunku zachodnim, to jest to ich wybór” – zakończył Łukaszenka.

/naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!