Wiadomości

Wojsko szykuje się do powrotu do garnizonu w Białej Podlaskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żołnierze szykują się do powrotu na teren dawnego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej. Plany nie przywidują jednak reaktywacji jednostki lotniczej, lecz utworzenie w tym miejscu garnizonu dla sił lądowych i terytorialnych. Miałyby tam powstać nowe pododdziały 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, które mają wejść w skład nowotworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dowódca tej dywizji mówi o liczbie ok. 1,5 tys. żołnierzy – informuje portal Defence24.pl.

Na lotnisku w Białej Podlaskiej do 2000 r. funkcjonował 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy wyposażony pod koniec swego istnienia przede wszystkim w samoloty TS-11 Iskra. Jednostka została zlikwidowana ze względu na bliskość granicy z Białorusią (ok. 40 kilometrów), chociaż pas startowy należał do najdłuższych w Polsce (2300 m). Od tego czasu, mimo różnych prób, teren powojskowy w zasadzie nie został zagospodarowany. Teraz MON chciałoby go w całości odzyskać. Mówił o tym dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach gen. dyw. Jarosław Gromadziński w wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie, które nadaje w tym samym mieście.

– Chcemy przywrócić do sił zbrojnych garnizon Biała Podlaska. Myślimy o dużym garnizonie, w okolicach 1500 żołnierzy, jednostki bojowe. Chcemy zagospodarować teren po byłym lotnisku, bo nie mówimy o jednostce lotniczej, a o jednostce Wojsk Lądowych. Tutaj są już bardzo zaawansowane plany. Jestem po rozmowach z panem prezydentem (miasta – przyp. red.), zależy nam na dobrej współpracy z władzami lokalnymi. Tutaj będziemy budować nowy garnizon – powiedział dowódca 18 DZ gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

18 DZ dopiero zaczyna się tworzyć. Jej powołanie szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił we wrześniu 2018 r. Na razie Gromadziński ma ok. 50 podwładnych. W kontekście budowy dywizji generał mówił jednak o budowaniu nowej infrastruktury, co powinno wynikać z nowego planu inwestycji budowlanych MON. Taki dokument, podobnie jak inne tzw. plany pochodne do Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-26 resort powinien wydać najpóźniej pod koniec lutego 2019 r. (wśród nich powinna być m.in. nowa edycja planu modernizacji technicznej).

– Infrastruktura na ścianie wschodniej, w obrębie odpowiedzialności 18 Dywizji jest w nie najlepszym stanie technicznym. Tutaj generalnie będziemy się skłaniać do tego, aby budować nowe obiekty, ponieważ jest taniej i szybciej niż np. rozbudowywać stare obiekty, gdzie wielokrotnie konserwator zabytków dba o to, aby zachować strukturę, która nie przystoi do nowoczesnego sprzętu, jak Krab, który waży ponad 50 ton – tłumaczył Gromadziński w wywiadzie.

W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej mają wchodzić 1 Warszawska Brygada Pancerna, której sztab znajduje się w warszawskiej dzielnicy Wesoła (jednostka podlega dziś 16 DZ), 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie (obecnie samodzielna) oraz nowa, dopiero zapowiadana 19 Brygada Zmechanizowana w Lublinie. 1 WBPanc. ma obecnie pododdziały w Wesołej, Siedlcach, Chełmie i Zamościu.

W rozmowie z Defence24.pl Gromadziński powiedział, że gdy powstanie brygada w Lublinie, zostaną jej podporządkowane jednostki z Chełma i Zamościa. Natomiast przyszłe pododdziały z Białej Podlaskiej znalazłyby się wtedy pod dowództwem brygady z Wesołej. 1 WBPanc. stałaby się wówczas jednostką rozlokowaną wzdłuż trasy drogowej i kolejowej łączącej Warszawę z Terespolem czy szerzej: wiodącej od portów w Holandii przez Berlin, Warszawę i Mińsk do Moskwy i dalej.

Niezależnie od zamiarów 18 Dywizji Zmechanizowanej swoje plany związane z lotniskiem w Białej Podlaskiej mają także Wojska Obrony Terytorialnej. Docelowo ma tam powstać dowództwo batalionu OT, który na razie mieście się we wsi Roskosz koło Białej Podlaskiej, w zabudowaniach przy posterunku radarowym. Budynek ma powstać w miejscu, które należy do wojska. Teren jest już ponoć ogrodzony. Inwestycja jest ma się rozpocząć wkrótce, ale lubelska brygada WOT nie podaje konkretnych terminów.

W ostatnich dniach 18 DZ rozpoczęła kampanię rekrutacyjną, głównie w mediach społecznościowych. Ma to związek z naborem do nowo formowanych jednostek w Siedlcach, który rozpoczął się na początku stycznia. W tym mieście powstaje dowództwo dywizji wraz z batalionem dowodzenia, który docelowo ma liczyć ok. 800 żołnierzy.

– Chcemy w ciągu najbliższego półrocza sformować tę jednostkę. To jest pierwszy etap formowania jednostek w garnizonie Siedlce. W następnym etapie będziemy rozwijać pododdziały bojowe tak, żeby garnizon Siedlce liczył ok. 2 tys. żołnierzy – powiedział generał w wywiadzie radiowym. Jak dodał, wspomniane pododdziały bojowe mają być jednostkami artylerii.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!