Wiadomości

Łotwa przywraca zasadniczą służbę wojskową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Łotwy inicjuje wprowadzenie powszechnej obowiązkowej służby wojskowej – poinformował szef resortu Artis Pabriks. Zdaniem ministra obecny system kontraktowej służby wojskowej wyczerpał się, tak więc Ministerstwo Obrony planuje stopniowe przejście do służby obowiązkowej – ma to nastąpić w ciągu pięciu lat.

Zgodnie z planem łotewskiego MON 1 stycznia 2023 r. rozpocznie się pierwszy dobrowolny pobór, w ramach którego planuje się rekrutację 500 osób. Rekruci będą mieli do wyboru cztery rodzaje wojsk. Będzie można wstąpić do służby wojskowej lub zawrzeć pięcioletni kontrakt na służbę w szeregach Gwardii Narodowej (20 dni uczestnictwa w obozach rocznie). Przeprowadzony zostanie również kurs dla dowódców w szkolnictwie wyższym i służbie alternatywnej.

Wiek poboru dla mężczyzn będzie wynosił 18-27 lat. Kobiety będą mogły również dobrowolnie podjąć służbę wojskową. Nabór będzie realizowany dwa razy w roku – 1 stycznia i 1 lipca – na okres 11 miesięcy, z miesięcznym urlopem i możliwością wyjazdu do domu na weekend.

Poborowi otrzymają rekompensatę w wysokości 400 euro za codzienne wydatki. Wyżywienie i zakwaterowanie w koszarach oraz infrastruktura treningowa będą opłacane przez państwo.

Sankcje karne będą przewidziane dla tych młodych ludzi, którzy będą próbowali „uniknąć” służby. Decyzja o powołaniu do wojska, według Pabriksa, była podyktowana inwazją Rosji na Ukrainę. Celem obowiązkowej służby wojskowej jest podwojenie liczby wyszkolonych obywateli do 50.000 w ciągu pięciu lat. „Jest to liczba, dzięki której będziemy mogli odeprzeć każdy nagły atak” – powiedział minister.

Odnotujemy, że jeszcze w maju szef MON Łotwy stwierdził, że w najbliższej przyszłości w armii łotewskiej nie będzie obowiązkowej służby wojskowej, a jeśli decyzja w tej sprawie zostanie podjęta, to „trzeba zrozumieć że służba w armii w kraju europejskim nie jest tym, czego wielu doświadczyło w armii w czasach sowieckich”.

Przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2007 r. Łotwa zrezygnowała z obowiązkowego poboru, wprowadzając armię zawodową. Według stanu na 2022 r. 6,5 tys. osób służy w armii łotewskiej, kolejne 15 tys. w rezerwie, a kolejne 8,2 tys. w formacjach paramilitarnych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!