Wiadomości

LNA zniszczyła duży ładunek broni dostarczony przez Turcję siłom rządowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowodzona przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijska Armia Narodowa (LNA) ogłosiła w dniu 13 grudnia, że ​​zniszczyła duży ładunek broni, który został niedawno dostarczony przez Turcję siłom lojalnym wobec Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) w libijskim nadmorskim mieście Misrata.

W oficjalnym oświadczeniu LNA podała, że otrzymała wiarygodne informacje, że duże ilości broni, amunicji, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu wojskowego zostały wysłane do portów morskiego i lotniczego w Misracie.

Według LNA Turcja dostarczyła tę broń i sprzęt siłom Misraty w ramach niedawnej umowy morskiej z GNA.

Podległe Haftarowi Libijskie Siły Powietrzne (LAF) zaatakowały transport broni, a także tureckie drony, które znajdowały się w Akademii Lotniczej w Misracie, a także w innych częściach miasta.

„Miejsca przechowywania transportu zostało namierzone i zniszczone z dużą dokładnością i powodzeniem, w następstwie nalotów doszło do kolejnych wybuchów, po czym wybuchł pożar w hangarze tureckich dronów… Nasze samoloty bezpiecznie wróciły do ​​swoich baz” – czytamy w oświadczeniu LNA.

Siły Misraty, które są jednymi z największych, przedstawiających sobą najwyższą wartość bojową, gdy chodzi o formacje wspierające GNA, jak dotąd nie skomentowały doniesień LNA.

Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kaddafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe.

12 grudnia dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę.

„Dzięki naszej armii narodowej odzyskujemy Libię ze szponów terrorystów i zdrajców… Dziś ogłaszamy decydującą bitwę i zbliżamy się do serca stolicy, aby zerwać łańcuchy i uwolnić więźniów” – powiedział Haftar w telewizyjnym przemówieniu dla Libijczyków.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA). 9 grudnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w państwowej tureckiej telewizji TRT, iż Turcja jest gotowa do wysłania swych wojsk do Libii, ale pojawiły się doniesienia, że grecka marynarka wojenna we współpracy z flotą LNA zamierza stanąć na drodze tureckim okrętom; tak przynajmniej twierdzi dowódca floty LNA.

Czytaj też:

Rośnie napięcie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego

Jeszcze rzućmy okiem, jak przedstawia się sytuacja w rejonie Trypolisu:

/southfront.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!