Europa Gospodarka Wiadomości

Litwa ma zamiar zakazać importu białoruskich towarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal belsat.eu litewskie porty do okno na świat dla producentów m.in. białoruskich produktów ropopochodnych i nawozów mineralnych. Ministerstwo Transportu i Komunikacji Litwy pracuje obecnie nad projektem ustawy, która zamknie to okno.

Nowe ograniczenia mają zostać wprowadzone w związku z europejskimi sankcjami i jako reakcja na agresję hybrydową reżimu Alaksandra Łukaszenki w formie kryzysu migracyjnego.

Według litewskiej agencji informacyjnej BNS, 10 grudnia Ministerstwo Transportu i Komunikacji Litwy zarejestrowało projekt ustawy zakazującej importu i tranzytu produktów z Białorusi.

– Umowy, które zostały zawarte do momentu wprowadzenia sankcji na Litwie, powinny zostać natychmiast unieważnione jednostronnie lub za porozumieniem stron, lub też ich wykonanie powinno zostać wstrzymane na czas działania sankcji. Zakazuje się zawierania umów, których realizacja jest sprzeczna z działającymi na Litwie sankcjami – czytamy w projekcie ustawy.

W Wilnie wciąż trwa skandal, który wybuchł po tym, jak białoruski producent nawozów potasowych Biełaruśkalij zapłacił Litewskim Kolejom z góry za transport w grudniu i styczniu – już po wprowadzeniu sankcji przez USA.

W czwartek gotowość wzięcia na siebie odpowiedzialności zadeklarował minister transportu Murius Skuodis. W piątek do dymisji podał się minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Co wy na to?

Źródło: belsat.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!