Wiadomości

Liczba muzułmanów żyjących w Wielkiej Brytanii przekroczyła trzy miliony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po raz pierwszy w historii liczba muzułmanów żyjących w Wielkiej Brytanii przekroczyła trzy miliony – wynika z raportu przedstawionego przez rząd w Londynie. Wyznawcy islamu są najszybciej rosnącą grupą wyznaniową, podczas gry liczba chrześcijan stale maleje.

Raport został przygotowany przez podległy rządowi Office for National Statistics. Z dokumentu wynika, że najliczniejszą grupą są niezmiennie chrześcijanie, których jest 56,6 proc. ogółu. Zgodnie z oceną urzędu statystycznego, liczba wyznawców Chrystusa w Wielkiej Brytanii stale spada, ale dynamika spadku mogła zacząć zwalniać w ostatnim okresie.

Drugą najliczniejsza grupą religijną są muzułmanie, których w 2016 roku było 3,13 mln. To około 5,6 proc. brytyjskiego społeczeństwa. Analitycy oszacowali, że w ciągu pięciu lat od czasów spisu powszechnego ich liczba wzrosła o około 400 tys.

Na dalszych miejscach są wyznawcy hinduizmu (1,7 proc.; wzrost z 1,6 proc. w 2011 roku), sikhizmu (0,7 proc.; spadek z 0,8 proc.) oraz buddyzmu i judaizmu (po 0,5 proc; niezmiennie od 2011 roku). W raporcie wskazano, że 32,8 proc. społeczeństwa nie deklaruje przynależności do żadnej religii.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!