Wiadomości

111 cm średnicy ma największy wyhodowany kwiat bukietnicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

111 cm średnicy ma największy wyhodowany kwiat bukietnicy, rzadkiej rośliny pasożytniczej z gatunku Rafflesia tuan-mudae. Poprzedni rekord został pobity o 4 cm.

Kwiat wyrósł w parku przyrodniczym Maninjau na Sumatrze Zachodniej w Indonezji. Khairi Ramadhan z West Sumatra Natural Resources Conservation Agency (BKSDA) poinformował, że poprzedni rekord wynosił 107 cm i odnotowano go na tej samej roślinie macierzystej. Tamten okaz pokonał w 2017 roku bukietnicę z Filipin, której kwiat dorósł „zaledwie” do jednego metra.

Ramadhan wskazał, że nową rekordzistkę zaczęto obserwować 24 grudnia. W Nowy Rok znajdowała się ona już pełnym rozkwicie. Kwiat utrzyma się mniej więcej przez tydzień, ale rekord może zostać szybko pobity, gdyż jest pierwszym z pięciu, które powinny się rozwinąć.

Agencja otoczyła roślinę ścisłą ochroną, umieszczono tabliczkę informacyjną zakazującą niszczenia kwiatu.

Rafflesia tuan-mudae występuje w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Zwykle jej kwiaty mają około 60 cm średnicy i rozkwitają z 20-centymetrowych pąków. Wszystkie bukietnice emitują silny i nieprzyjemny zapach zgniłego mięsa, który ma zachęcić owady zapylające.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!