Wiadomości

Libijskie siły rządowe kontrolują cały Trypolis

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowództwo wspieranych przez Turcję sił zbrojnych libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego ogłosiło, że podległe mu oddziały kontrolują cały Trypolis. Oddziały Libijskiej Armii Narodowej wycofały się z ostatnich kontrolowanych przez siebie skrawków stolicy Libii.

Przypomnijmy, że 22 kwietnia siły GNA rozpoczęły operację mającą na celu odzyskanie kontroli nad południowymi dzielnicami Trypolisu, znajdującymi się w rękach LNA. Działania prowadzono też w rejonach na południe od stolicy Libii – i tak wczoraj po kilkudniowym boju formacje GNA przejęły kontrolę nad Portem Lotniczym Trypolis, leżącym w mieście Kasr Ben Dżasir, ponad 30 km na południe od centrum stolicy Libii:

Libijskie siły rządowe zdobyły Port Lotniczy Trypolis

Rano 4 czerwca oddziały GNA przypuściły szturm na ostatnie będące jeszcze w rękach LNA skrawki Trypolisu. Te, nie wytrzymawszy uderzenia, zaczęły wycofywać się w kierunku Tarhuny i Bani Walid, pozostawiając wiele sprzętu, w tym kilka uszkodzonych czołgów.

Nie zatrzymując się, oddziały GNA zdobyły Kasr Ben Dżasir i posunęły się aż pod miejscowość Fam Molga (na zachód od Tarhuny), która to w tym czasie była intensywnie bombardowana przez samoloty i drony, podobnie zresztą jak i Tarhuna. Dowództwo GNA mogło ogłosić, że cały Trypolis znajduje się w rękach sił rządowych.

Wkrótce w rękach sił rządowych znalazło się także miasto Fam Molga wraz z pobliskim lotniskiem polowym. Dodajmy, że przy tej okazji oddziały GNA zdobyły między innymi dwie wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad, cztery śmigłowcw, w tym Mi-24, a także co najmniej trzy czołgi T-55, jeden T-72 i jeden T-62.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!