Felietony

Czas „technicznej majówki” w 23 Śląskim Pułku Artylerii /fotoreportaż/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Utrzymanie gotowości pododdziałów wojskowych do wykonywania zadań to nie tylko szkolenie na poligonach czy placach ćwiczeń. To także codzienny wysiłek wkładany w zachowanie sprawności sprzętu i uzbrojenia, bo dobre przygotowanie sprzętu, jego kompleksowa obsługa oraz dbałość o sprawność techniczną jest podstawowym gwarantem jego niezawodności – informuje kpt. Agnieszka Kozik z 23 Śląskiego Pułku Artylerii.

Czas „technicznej majówki” między działalnością szkoleniową a służbą patrolową na posterunkach granicznych artylerzyści wykorzystują na wykonanie czynności obsługowych i konserwacyjnych sprzętu wojskowego. Utrzymanie sprzętu w sprawności technicznej w głównej mierze spoczywa na użytkowniku danego sprzętu.

Zabiegi konserwacyjne zespołów i podzespołów, wymiana olejów i płynów eksploatacyjnych, a także usunięcie usterek to niektóre czynności, które jest w stanie wykonać etatowa obsługa wyrzutni WR-40 Langusta czy obsługa ahs Dana. Rzetelnie wykonana obsługa gwarantuje zdolność do użycia sprzętu wojskowego i uzbrojenia zgodnie z jego przeznaczeniem, procentując jego niezawodnością w czasie realizacji kolejnych etapów szkolenia w bieżącym roku.

Tekst: kpt. Agnieszka Kozik
Zdjęcia: mjr Remigiusz Kwieciński

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!