Polska Wiadomości

LGBT wchodzi do bibliotek. Zamiast książki będzie można “wypożyczyć” homoseksualistę, transwestytę lub feministkę…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com ramach projektu „Żywa Biblioteka” w kilkudziesięciu miastach w Polsce zamiast książek można wypożyczyć ludzi, z którymi można porozmawiać. „Żywe Książki” mają promować różnorodność i równość. W „ofercie” znajdują się m.in. homosekualiści, biseskualiści, transpłciowcy, ale także księża, ateiści, weganie, wegetarianie i feministki.

Inicjatywa wspierana jest m.in. przez Stowarzyszenie Diversja, czy Stowarzyszenie Lambda, a finansowanie pochodzi głównie z Fundacji Batorego i Funduszy Norweskich. Przez pewien czas parterem projektu była także Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

W katalogu Żywej Biblioteki znajdziemy pozycje takie jak: Amerykanin, Arab, ateista, buddysta, były bezdomny, były więzień, były narkoman, dyslektyk, osoba homoseksualna, osoba biseksualna, osoba transseksualna/osoba transgenderowa, osoba na wózku, feministka, katolik, ksiądz, osoba niewidząca, osoba niesłysząca, osoba zakażona HIV, osoba chora na AIDS, osoba z zespołem Downa, osoba ciemnoskóra, osoba chora na schizofrenię, hindus, osoba bezdzietna z wyboru, osoba wytatuowana, muzułmanin, nastoletnia matka, Rom, rodzic dziecka niepełnosprawnego, rodzic dziecka z in vitro, Rosjanin, singielka, samodzielna matka, trzeźwiejący alkoholik, poganka, uchodźca, wychowanek/wychowanka domu dziecka, wegetarianin, weganin, zakonnica, Żydówka/Żyd oraz żołnierz.

Nikodem Bernaciak z Zespołu Analitycznego Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris na antenie Telewizji Republika ocenił, że „obecnie mamy do czynienia z apogeum ofensywy LGBT”.

Żywe Biblioteki już działają na terenie Polski. 27 czerwca w ramach Opolskiego Festiwalu Miłości Stowarzyszenie Tęczowe Opole zorganizowało takie wydarzenie, którego partnerem była Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. W katalogu „żywych książek” znaleźli się: były więzień, gej, Turek, osoba transpłciowa, mama osoby niebinarnej (osoby, która nie wytworzyła, nie otrzymała albo zrezygnowała z identyfikacji rodzajowych – tożsamości opartych na rozróżnieniu płci biologicznych: męskiej i żeńskiej – przyp. red.). Wydarzenie sfinansowała Fundacja Batorego założona przez George’a Sorosa.

Podobne wydarzenie odbyło się 22 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Swoim patronatem objął je Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

– Nie ma daty przełomowej w oswajaniu polskiego społeczeństwa z treściami ruchu LGBT. Z opracowania, które przygotowaliśmy w ubiegłym roku dotyczącym ruchu LGBT, że „Żywa Biblioteka” we Wrocławiu odbywała się w 2008 roku. Ten ruch docierał najpierw do dużych miast a później pojawił się w innych, mniejszych miejscowościach. Pod pozorem lekcji tolerancji organizowanych najczęściej w miejskich bibliotekach oswaja się osoby w bardzo różnym wieku z agendą LGBT. Obecnie mamy do czynienia z apogeum tej ofensywy – podkreślił Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.

Niestety chyba będzie trzeba się ograniczyć do kupowania książek drogą internetową…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!