Świat Wiadomości

Rabini podpisali edykt potępiający psy oraz ich posiadaczy…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Wszyscy rabini izraelskiego miasta Elad podpisali edykt, w którym oświadczają, że każdy pies jest stworzeniem złym i nieczystym, a każdy jego posiadacz będzie przeklęty.

Elad to miasto niedaleko Tel Awiwu, zamieszkane przez ok. 46 tys. ludzi, z których większość to ortodoksyjni Żydzi.

Zostało założone w 1998 roku, a ponad połowę jego populacji stanowią osoby poniżej 18 roku życia.

Edykt, o którym mowa, podpisało kilkunastu rabinów Eladu, w tym główny –  Mordechai Malka.

Rabini wyrażają w nim zaniepokojenie, że w mieście zauważyli “poważne zjawisko”, polegające na tym, że coraz częściej na ulicach widać chłopców i mężczyzn z psami.

“Jest to stanowczo zabronione. Jak wyjaśnia Talmud i ostrzega Majmonides ( rabbi Mosze ben Majmon, autor powstałego w średniowieczu najważniejszego komentarza do Talmudu – Księgi Przykazań – red.), każdy wychowujący psa zostanie przeklęty” – piszą rabini.

“Zwłaszcza w naszym mieście, gdzie wiele kobiet i dzieci boi się psów” – dodają.

Rabini uważają każdego psa za niebezpiecznego i złego – “Każdy pies szczeka na wszystkich, których nie zna i z tego powodu jest zły – nawet jeśli nie gryzie” – piszą w edykcie.

Zalecają usunięcie zwierząt z miasta, a jeśli ktoś trzyma psa z powodów medycznych – ma stawić się przed sądem rabinackim, który sytuację przeanalizuje, oceni i wyda wyrok.

Talmud i rabin Makmonides, XII-wieczny filozof i lekarz, rzeczywiście uważali psy za istoty złe i nieczyste, ale, zauważa “Jerusalem Post”, interpretacja ich słów w edykcie jest znacznie bardziej surowa niż innych ortodoksyjnych środowisk.

W 2016 roku Tel Awiw, niedaleki sąsiad Eladu, obwołał się miastem najbardziej przyjaznym psom na świecie, twierdząc z uporem, choć bez wiarygodnych podstaw, że właśnie tu przypada najwięcej psów na jednego mieszkańca.

A co wy uważacie na temat opinii ortodoksyjnych rabinów?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!