Felietony

Lasy warte Poznania. Polskie piramidy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Leśnicy z poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych zapraszają do Nadleśnictwa Koło, gdzie można odkrywać tajemnice kujawskich piramid. Budowle zaskoczą miłośników historii, z kolei na przyrodniczych odkrywców czekają tam unikalne dla wielkopolskich lasów widoki i drzewa.

Nadleśnictwo Koło znajduje się w najbardziej wysuniętej na wschód części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Obejmuje ono terytorium trzech województw: wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

Z Wietrzychowic może jest trochę daleko do Egiptu, ale wcale nie trzeba jechać do Krainy Nilu, by zobaczyć równie starożytne ciekawostki. Bo właśnie na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się unikatowy fenomen kulturowo-przyrodniczy w postaci sześciu grobowców megalitycznych. W 2006 r. utworzono tam Park Kulturowy Wietrzychowice, przy którym biegnie ścieżka przyrodniczo-archeologiczna.

Słowo „megalit” wywodzi się z greki i oznacza po prostu „wielki kamień”. W tym wypadku to długie, trapezowate nasypy szerokie nawet na 10 m i wysokie na około 2 m, których boki obłożono dużymi polnymi kamieniami. Do dziś wewnątrz nich zachowały się szczątki ludzi, których tam pochowano ponad 5500 lat temu! Właśnie tak stare są nasze piramidy, prawdopodobnie są starsze niż Stonehenge czy ich egipskie odpowiedniki!

Kujawskie piramidy były miejscem pochówku starszyzny rodowej u schyłku epoki kamienia. Wzniesienie tego typu obiektów musiało wymagać olbrzymich nakładów pracy i umiejętności organizacyjnych. Ich konstruktorzy ewidentnie też zadbali, by przetrwały one próbę czasu. Dzięki ich staraniom możemy do dzisiaj podziwiać niesamowity wysiłek naszych praprzodków.

Warto też dodać, że w pierwszą niedzielę września na terenie parku odbywa się Festyn Archeologiczny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – „Wehikuł czasu”.

Tym, których bardziej interesują ciekawostki przyrodnicze, polecamy znajdujący się około 2 km od miejscowości Lubotyń rezerwat częściowy „Kawęczyńskie Brzęki”. To najdalej wysunięte na wschód miejsce na Nizinie Wielkopolskiej, w którym występuje Jarząb brekinia.

Jest to jeden z najrzadszych gatunków drzew, które występują w naszym kraju. Jest blisko spokrewniony z dobrze znanym Jarzębem pospolitym, czy też jarzębiną. Nazywany jest również brzękiem, jarzębiną klonową czy bereką. Z uwagi na tak małą liczebność jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. To drzewo wywodzące się ze śródziemnomorskiego klimatu, a w Polsce to najbardziej wysunięte na północy-wschód miejsce jego występowania. Późną wiosną pojawiają się na nim kwiaty w postaci białych baldachów. Natomiast jesienią jego liście pięknie się przebarwiają, tworząc wraz z soczyście czerwonymi owocami przepiękny widok.

Kolejnym interesującym przyrodniczo miejscem znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Koło jest rezerwat częściowy Rogóźno. Chroni on las złożony z buków i klonów na granicy ich naturalnego występowania. To, co jednak jest tu wyjątkowo niezwykłe, to fakt, że gatunkiem, który dominuje w tamtejszych lesie, jest lipa drobnolistna.

Ona również należy do cennych gatunków drzew w naszym kraju. Pełni bowiem bardzo wiele funkcji. Jej drewno ze względu na swoją miękkość jest chętnie wykorzystywane przez rzeźbiarzy. Natomiast w okresie kwitnienia lipa staje się brzęczącym skupiskiem pszczół, które wytwarzają z jej nektaru miód. Ma ona też właściwości lecznicze, herbata z kwiatów lipy pomaga na przeziębienia i ułatwia zrelaksowanie się.

Warto podkreślić, że obecnie lasy, w których dominuje lipa, takie jak te rosnące w kolskim rezerwacie stanowią rzadkość. Dodatkowo tutejsze okazy osiągają imponujące rozmiary.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!