Wiadomości

Kurs kierowców czołgu T-72 w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kurs kierowców czołgu T-72 organizowany jest przez 34 Brygadę Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Swoją naukę kursanci rozpoczęli w listopadzie 2020 roku, a zakończą w lutym br.

Kurs przeznaczony jest głównie dla pancerniaków z 34BKPanc, ale biorą w nim udział także żołnierze z innych jednostek Czarnej Dywizji, m.in. z 5 Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Przed uczestnikami wiele wyzwań oraz zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu budowy i eksploatacji uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego, łączność, czy też nauki jazdy. Przed uczestnikami także szkolenie ogniowe.

Młodzi adepci, po ukończonym kursie będą znać przepisy ruchu drogowego, zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas użytkowania czołgu, ogólną budowę oraz podstawowe dane taktyczno-techniczne czołgu, zasady eksploatacji czołgu, zakres czynności kontrolno – obsługowych wykonywanych przez kierowcę czołgu. To dopiero pierwszy krok, a następne poczynią już w trakcie służby i wraz z narastającym doświadczeniem.

„Część teoretyczna była dla nas bardzo ważna i ciekawa z uwagi na dużą i różnorodną tematykę szkolenia, która stanowi bardzo ważny element całego szkolenia i przygotowania nas do dalszej nauki, abyśmy mogli w pełni wykorzystać swój potencjał jako kierowcy czołgu T-72.” – powiedział kapral Krzysztof Wieczorek z 5 batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

Po ukończeniu części teoretycznej szkoleni przed przystąpieniem do części praktycznej wykonali szereg ćwiczeń na trenażerach BESKID 2M/K służących do wyuczenia się takich czynności na czołgu jak ruszanie z miejsca i zatrzymanie, zmiana biegów i wykonywanie skrętów.

„Trenażery służyły nam do nauki podstawowych umiejętności jazdy, dzięki której łatwiej jest nam przesiąść się do czołgu T-72 i wykonywać wyuczone czynności w terenie. Zdecydowanie przyjemniejsza jest jazda na żywym sprzęcie, ale do tego potrzebne jest bezbłędne opanowanie czynności na trenażerach.” – powiedział st. szer. Maciej Chęciński z 34BKPanc.

Podczas części praktycznej kierowcy mają nauczyć się między innymi bezpiecznego użytkowania czołgu, wykonywania podstawowych regulacji w zakresie swoich uprawnień i odpowiedzialności. Lokalizowania oraz usuwania typowych niesprawności w działaniu mechanizmów i układu pojazdu z wykorzystaniem narzędzi i przyrządów będących na wyposażeniu pojazdu, ale również zastosować jazdę dynamiczną w różnych warunkach terenowych w dzień i w nocy i udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

„T-72 nie są tak zaawansowane technologicznie, jak Leopardy, jednak mają swoje atuty. Dzięki specjalnemu lemieszowi czołg jest w stanie samodzielnie okopać się w terenie. Może też miotać ładunki wydłużone, które pomagają przejść przez pole minowe, no i T-72 jest znacznie mniejszy, a zadaniem żołnierza jest dobrze przygotować się do pełnego wykorzystania sprzętu, jaki został mu przydzielony. Tymczasem T-72 służące w 34BKPanc będą modyfikowane, co ma zwiększyć ich zdolności bojowe. Specjalnie na szkolenie przyjechali instruktorzy do nauki jazdy z Żurawicy i Poznania, z którymi do Żagania dotarły specjalistyczne czołgi do nauki jazdy tzw. SJ-2.” – powiedział kpt. Maciej Banaszyński.

Weryfikacją zdobytych umiejętności będzie końcowy egzamin, który odbędzie się w lutym br.

Tekst i zdjęcia: por. Marta Wieliczko
wojsko-polskie.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!