Wiadomości

W piątek rozpoczną się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób powyżej 70 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk Dworczyk powiedział w sobotę w TVP Info, że na przyszły tydzień zaplanowano zaszczepienie 250 tys. osób, przypominając, że w poniedziałek do Polski trafi kolejna partia ok. 360 tys. szczepionek. Dodał, że ok. godz. 19.00 został zaszczepiony dwustutysięczny pacjent.

– Przyszły tydzień jest ważnym czasem, dlatego że w piątek rusza system centralnej rejestracji, ruszają zapisy dla wybranej części grupy pierwszej – powiedział Dworczyk. Mają się w niej znaleźć osoby powyżej 70 lat, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19.

Rejestracja chętnych telefonicznie, przez internet i osobiście w przychodni.

– Osoby, którym zostaną automatycznie wystawione e-skierowania, będą mogły od razu rejestrować się na konkretny termin szczepienia – powiedział Dworczyk. Wszyscy pozostali będą mogli przez internetowe konto pacjenta zgłosić chęć zaszczepienia się. Oznacza to – dodał Dworczyk – że “gdy ich grupa zacznie być szczepiona, dostaną zwrotną informację, że teraz już można się umawiać na konkretną godzinę, konkretny dzień, konkretne miejsce – te osoby będą mogły liczyć na szybsze umówienie wizyty”.

Według szefa kancelarii premiera system przygotowany przez rząd pozwala szczepić 3,5-4 mln osób miesięcznie, a to, do kiedy wszyscy chętni otrzymają szczepionkę, zależy od producentów i od dostaw.

– Mamy możliwości szczepienia, problemem pozostaje dostęp do szczepionki – zapewnił, zwracając uwatgę, że Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu centralnej dystrybucji szczepionek.

– To ma też swoje konsekwencje, między innymi takie, że do końca pierwszego kwartału będziemy mogli zaszczepić maksimum około 3 mln osób i dopiero w drugim kwartale nastąpi przyspieszenie dostaw szczepionek do Polski, a w konsekwencji przyspieszy w sposób znaczący proces szczepień – mówił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!