Wiadomości

Kurdowie oburzeni wystąpieniem Erdogana w ONZ

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Falę oburzenia wśród syryjskich Kurdów wywołało wystąpienie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, który występując na forum ONZ ponowił roszczenia terytorialne do północno-wschodniej Syrii, do terenów zamieszkałych przez Kurdów.

Jak już pisaliśmy wczoraj, Erdogan wyraził żal, że „wysiłki” Turcji zmierzające do uregulowania konfliktu w Syrii nie znajdują zrozumienia. Przy okazji zaprezentował mapę, na której pokazał, jak jego zdaniem powinna wyglądać „strefa bezpieczeństwa” w północno-wchodniej Syrii.

Według niego, „strefa bezpieczeństwa” biegnąca wzdłuż tureckiej granicy z Syrią umożliwi przesiedlenie 3 milionów Syryjczyków z Turcji, Europy i innych miejsc, jeśli zostanie rozszerzona do linii rozdzielającej prowincje Dajr az-Zaur i Rakka. Podkreślił zarazem, że pod szyldem Syryjskich Sił Demokratycznych w północnej Syrii funkcjonuje „organizacja terrorystyczna PKK/YPG”, czym należy się zająć dla bezpieczeństwa regionu.

Erdogan wezwał również członków ONZ do poparcia starań Turcji o zapewnienie bezpieczeństwa w syryjskiej prowincji Idlib, aby uniknąć masowej migracji i masakr Dodał nadto, że społeczność międzynarodowa „traci zdolność do znalezienia trwałych rozwiązań” dla wyzwań takich jak terroryzm, głód, nędza i zmiany klimatu.

Erdogan przedstawił w ONZ tureckie oczekiwania dotyczące północno-wschodniej Syrii

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!